Krajem 19. i početkom 20. veka majkama su savetovali da za svoje sinove biraju ružičastu boju ako žele da postanu muževni, a za devojčice plavu boju ako žele da postanu ženstvene.
Roze za devojčice, plava za dečake... To nam je najčešća percepcija boja kada ih povezujemo sa polovima.
Taj sterotip silno je želeo da razbije novinar Business Insidera koji je kroz razgovor sa stručnjakom za boje, profesorom Gavinom Evansom, otkrio činjenice koje mnogima i nisu tako poznate.
- Plava boja se, barem u pojedinim delovima Evrope, dugo smatrala ženskom bojom jer je te boje navodno bila haljina Device Marije. Ružičastu su smatrali kao muževnu varijantu crvene boje, koja se takođe smatrala ženskom - istakao je Evans.
Pročitajte još: Ovakav slučaj zabeležen je pre 412 godina: Prvi put u istoriji dečak rođen sa tri penisa, lekari ostali u šoku (FOTO)
- Ali polovinom 20. veka to se počelo menjati i ođednom smo pedesetih imali nekoliko reklamnih agencija koje su na sve moguće načine gurale ružičastu boju kao isključivo žensku boju. Promena se dogodila i usvojila prilično brzo - objasnio je Evans.
Krajem 19. i početkom 20. veka majkama su savetovali da za svoje sinove biraju ružičastu boju ako žele da postanu muževni, a za devojčice plavu boju ako žele da postanu ženstvene.
To je bio prilično raširen savet.
Pročitajte još: "To je najpozitivnija boja na svetu i čini me srećnom": Evo kako ova žena provodi dane okružena ZELENOM bojom (VIDEO)
U svojoj knjizi "Priča o bojama" (The Story of Colour) govori kako smo "bombardovani" različitim mišljenjima, značenjima i činjenicama o bojama, zavisno od kulture.
Na primer, ljudi sa engleskog govornog područja crnu boju povezuju sa smrću, a zelenu sa zavisti. Ali kao što se može videti na primeru plave i roze, to se vrlo lako može promeniti.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU