Da li ste se ikada osećali zbunjeno u razgovoru sa nekim, dovodeći u pitanje sopstvenu procenu stvarnosti?

Da li vam neko uporno tvrdi da se nešto „nije dogodilo“ ili da „preterujete“, iako ste sigurni u suprotno?
Ako je odgovor „da“, možda ste žrtva gaslajtinga – oblika psihološke manipulacije kojim se žrtva navodi da sumnja u sopstveno pamćenje, rasuđivanje i zdrav razum.
Šta je gaslajting?
Gaslajting je suptilan, ali moćan oblik manipulacije, najčešće korišćen u toksičnim odnosima, bilo da su oni partnerski, porodični ili poslovni. Naziv potiče od filma Gaslight (1944), u kojem muškarac sistematski dovodi ženu do ludila, čineći da posumnja u sopstvena čula. Manipulator postepeno podriva poverenje žrtve u sopstvene misli i osećanja, čime stiče moć nad njom.
Kako prepoznati gaslajting?
Postoji nekoliko tipičnih fraza koje manipulatori koriste:
• „To se nikada nije desilo.“
• „Izmišljaš stvari.“
• „Previše si osetljiv/a.“
• „Uobražavaš.“
• „Samo si pogrešno shvatio/la.“
Oni često koriste taktike kao što su poricanje očiglednih činjenica, izvrtanje istine i projektovanje krivice na žrtvu. Vremenom, žrtva postaje nesigurna, oseća se bespomoćno i sve više zavisi od manipulatora.
Ko je najčešće žrtva gaslajtinga?
Gaslajting se može desiti svakome, ali su najčešće žrtve osobe koje su empatične, sklone kompromisima i imaju potrebu da udovolje drugima. Često se javlja u ljubavnim vezama, gde jedan partner postepeno kontroliše drugog, ali i u porodici i na radnom mestu...
Kako se odbraniti?
Ako sumnjate da vas neko gaslajtuje, prvi korak je da verujete sebi. Vodite dnevnik događaja i emocija kako biste imali jasne dokaze stvarnosti. Okružite se ljudima kojima verujete i razgovarajte o svojim iskustvima. Naučite da postavljate granice i, ako je potrebno, udaljite se od toksične osobe.
Zapamtite – manipulator ne želi da vas ubedi u svoju istinu, već da vas natera da posumnjate u svoju. Ne dozvolite da vam oduzme moć.
BONUS VIDEO