Volite da koristite arhaične reči srpskog jezika, ali da li znate koja je najlepša stara srpska reč?
Koliko puta ste se uverili da reči koje su vam se „usadile“ u govor zapravo nisu ispravne? U toj edukaciji najviše pomaže Instagram stranica „Dnevna doza pravopisa“ koja svakodnevno ispravlja najčešće greške i podseća na pravila pravopisa. Zato je postala jako popularna, a osim toga, hiljade ljudi svakodnevno ima priliku da se podseti starih reči u srpskom jeziku.
Ovoga puta, izabrano je deset najlepših starih srpskih reči. Iako nije poznato na koji način su se reči rangirale, Instagram stranica je odabrala najuži izbor, a prvo mesto izazvalo je mnogo komentara.
Evo koje reči su se našle na spisku najlepših starih srpskih reči:
blagoslov
obrazovanje
vazda
onomad
dika
čojstvo
blagodarnost
čedo
ognjište
Reč „dabome“ proglašena je najlepšom. „Dabome“ znači: „Tako je, „Svakako“, „Nema sumnje“, „Naravno“, „Zaista“… U Rečniku srpskog jezika Matice srpske piše: „Rečca za pojačavanje tvrđenja: naravno, dakako, svakako, razume se, sigurno. ‘Je li položila ispit?’, ‘Dabogme da je položila’, ‘Ovim, dabome, nismo iscrpli sve mogućnosti'“.
Izbor ove reči privukao je veliku pažnju Srba.
„Umotvorina“, „‘Dabome’ je moj deda koristio“, „Moja nana je govorila ‘dabome’ i ‘dockan'“, „Baba je znala da naglasi ‘Daaabome’, to joj je značilo ‘Kako da ne'“, „Kakav divan jezik imamo“, „Najlepši je srpski jezik“, „‘Dabome’ me apsolutno uvek podseti na učiteljicu koja je ubrzo nakon moje generacije otišla u penziju“, „Onomad moja dika sedi za ognjištem i priča da je obrazovanje najbitnije. ‘Dabome’, to je vazda bilo i biće“, samo su neki od komentara.
Još neke srpske reči koje su se našle među lepima:
bogougodan
umotvorina
suton
dockan
kolevka
nana
naravoučenije
prelo
smiraj
čast
čestitost
blagoglagoljiva
čovečnost
nauštrb
(Mondo.rs)
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU