Populacije pčela su kritične za opstanak ljudi i proizvodnju hrane, jer su one najzaslužniji raspršivači bilja.
Međutim, pčele izumiru neverovatnom brzinom zbog prekomerne upotrebe pesticida. To nije samo opasnost po ovu vrstu, već i po nas same, jer izumiranje pčela znači i nestanak hrane, a samim tim i izumiranje cele planete.
Pročitajte još: Stručnjaci objašnjavaju sva čudna ponašanja MAČAKA: Saznajte šta vaš ljubimac želi i misli u svakom trenutku
Zato smo pripremili načine kako možete pomoći pčelama, vaš doprinos mnogo znači za zdraviju budućnost svih nas.
1. Zasadite pčelinji vrt
Jedna od najvećih pretnji pčelama je nedostatak bezbednog staništa gde bi mogle da grade domove i pronađu različite hranljive izvore hrane. Zasađivanjem pčelinjeg vrta možete napraviti hodnik staništa sa biljkama koje su bogate polenom i nektarom. Ne treba vam tona prostora da uzgajate biljke pogodne za pčele — bašte se mogu postaviti u dvorištima i u prozorskim kutijama, saksijama za cveće i sadnicama. T
2. Bez hemikalija
Sintetički pesticidi, đubriva, herbicidi i neonikotinoidi su štetni za pčele, izazivajući trenutnu smrt. Izbegavajte da svoju baštu i zelene površine tretirate hemijom. Umesto toga, koristite organske proizvode i prirodna rešenja kao što je kompost da biste pomogli zdravlju zemljišta i dodali korisne insekte koji čuvaju štetočine poput bubamare i bogomoljke.
3. Obezbedite drveće za pčele
Da li ste znali da pčele većinu svog nektara dobijaju sa drveća? Kada drvo procveta, ono pruža stotine — ako ne i hiljade — cvetova za hranjenje. Drveće nije samo odličan izvor hrane za pčele, već i osnovno stanište. Lišće drveća i smola obezbeđuju materijal za gnežđenje pčela, dok su šupljine od prirodnog drveta odlična skloništa. Sa krčenjem šuma i razvojem u porastu, možete pomoći u jačanju pčelinjih staništa brigom o drveću i pridruživanjem događajima za sadnju drveća u vašem području.
4. Napravite pčelinju kupku
Pčele imaju veliku žeđ tražeći hranu i sakupljajući nektar. Napunite plitku kadu ili činiju za ptice čistom vodom, a unutra poređajte šljunak i kamenje tako da razbijaju površinu vode. Pčele će sleteti na kamenje i šljunak da bi popile dugo, osvežavajuće piće.
5. Izgradite domove za domaće pčele
Da li ste znali da su većina pčela usamljena bića? 70% pojedinačnih pčela živi pod zemljom, dok 30% živi u rupama unutar drveća ili šupljih stabljika. Vrste poput bumbara grade svoja gnezda na neometanom zemljištu, a vi možete da im obezbedite sigurno utočište tako što ćete im ostaviti netaknutu parcelu u svojoj bašti! Ili postavite košnice ukoliko ste u mogućnosti, to neće samo pomoći pčelama. već i vi možete koristiti plodove njihovog rada. Ako nemate prostora za košnicu male kućice poput ove sa slike sasvim su dovoljne. Bitno je da ima dosta rupica za njihovo individualno odmaranje.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU