Anandi Joši, koja je bila prva žena lekar u Indiji, bila je prva Indijka koja je završila studije zapadne medicine u Sjedinjenim Državama.
Priča Anandi Gopal Joši ima bogato nasleđe i nadahnula je mnoge žene da se bave medicinom u Indiji i Sjedinjenim Državama.
Prisilna udaja
Anandi je rođena sa imenom 'Jamuna', ali joj je kasnije suprug Gopal Joši dao ime Anandi (značenje: ona koja donosi radost).
Roditelji su je prisilno udali za više od dvadeset godina starijeg čoveka.
Rođena je u porodici zemljoposednika, koja je osiromašila i loše materijalno stanje porodice je dovelo do toga da Anandi prisilno udaju kada je imala samo devet godina. Gopal je bio dvadeset godina stariji od Anandi.
Pročitajte još: Madam HELENA BLAVACKI: Neobična žena, tajanstvenih sposobnosti, od koje je učio i Ajnštajn! (FOTO)
Suprug kao podrška
Gopal, koji je bio napredni mislilac i podržavao obrazovanje žena, upisao ju je u misionarsku školu, a kasnije se sa njom preselio u Kalkutu, gde je naučila kako da govori sanskrt i engleski.
1800-ih bilo je vrlo neobično da se muževi fokusiraju na obrazovanje svojih žena. Gopal je bio opsednut idejom o Anandijinom obrazovanju i želeo je da ona nauči medicinu i stvori svoj vlastiti identitet u svetu.
U 14-oj godini, Anandi je rodila sina koji, zbog loše medicinske nege u to vreme, nije preživeo. Ovo ju je podstaklo da se posveti medicini.
Jednog dana, Gopal je ušao u kuhinju i pobesneo kada je video Anandi kako kuva umesto da uči. Zbog toga se još više usredsredila na svoje obrazovanje.
Diplomirala medicinu 1886. godine u SAD.
Studije medicine u Americi
Gopal je doneo odluku da Anandi pošalje u Ameriku da studira medicinu uz pomoć misionarke iz Filadelfije po imenu gospođa Karpenter.
Pre nego što je otišla u Sjedinjene Države, Anandi se 1883. godine obratila javnosti, gde je izrazila nezadovoljstvo zbog nedostatka žena lekara u Indiji.
Na skupu je rekla: „Javljam se kao jedna od njih“.
Takođe je izrazila svoje stavove po pitanju nedostatka doktora u hitnim slučajevima porođaja, kada babice jednostavno nisu dovoljne i kako instruktori koji podučavaju žene imaju konzervativne stavove.
Nakon motivacionog govora na javnom skupu, izrazila je svoje stavove o studiranju medicine u Americi. Takođe je naglasila potrebu za ženskim lekarima u Indiji i izjavila da žene mogu biti bolji lekari u situacijama kada su pacijentkinje žene.
Prerana smrt
Međutim, zdravlje Anandije počelo da propada, ali Gopal ju je nagovarao da ode u Ameriku kako bi mogla da bude primer ostalim ženama u zemlji.
Anandi je upisana na Ženski medicinski koledž u Pensilvaniji i završila je dvogodišnji kurs medicine sa 19 godina. Diplomirala je 1886. godine i odbranila doktorsku disertaciju na temu akušerstva.ž
Anandi je bila prva Indijka koja je kročila na tlo Amerike.
U svojoj tezi obradila je informacije iz ajurvedskih tekstova i američkih udžbenika. Na maturi kraljica Viktorija joj je poslala poruku izražavajući svoje oduševljenje.
Anandi je preminula od tuberkoloze u 21. godini, 26. februara 1887. Čak i nakon njene smrti, nekoliko pisaca i istraživača nastavilo je da piše o njoj kako bi podiglo svest o važnosti obrazovanja žena u Indiji.
Pročitajte još: Hiljade devojaka ljubi njegov grob, a neke su otišle toliko daleko da glume seksualne odnose sa statuom! (FOTO/VIDEO)
Cela Indija je oplakivala njenu smrt, a nakon kremacije, pepeo je poslat njenoj dobrotvorki - gospođi Karpenter, koja ga je položila u porodičnu grobnicu.
Anandi Gopal Joši je inspiracija milionima Indijki koje su pronašle motivaciju da zakorače u polje medicine. Stvorila je istoriju postižući tako velike korake u svom životu, na polju koje je zahtevalo preciznost i opsežno obrazovanje.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU