Ishrana nije presudan činilac u nastanku dijabetesa, ali gojazna deca mogu da razviju insulinsku rezistenciju i dijabetes tipa 2.
Dijabetes se lako prepoznaje: oboleli pije mnogo tečnosti, mnogo mokri i gubi na telesnoj masi. Dijabetes može da se ispolji u svakom životnom dobu, a nnajmlađi pacijent u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Dr Vukan Čupić" imao je samo sedam meseci kada mu je postavljena dijagnoza.
Pročitajte još: Doktor Mladenović UPOZORAVA: Roditelji kasno dovode DECU ZAVISNIKE od igrica!
- Kod nas je napravljen veliki pomak u poboljšanju kvaliteta lečenja dece sa dijabetesom time što je država odobrila upotrebu senzora za kontinuirano merenje šećera. Studije su pokazale da svi koji nose senzore, bez obzira da li su deca ili odrasli, da li su na penovima ili koriste pumpu, imaju bolju metaboličku kontrolu i kvalitet života - kaže dr Tatjana Milenković, endoktinolog.
Majke noćima ne spavaju.
Kada 24 sata imate adekvatnu informaciju, onda obolelil vidi šta mu prija ili ne i od kojih namirnica šećer raste. Ako dete koristi insulinsku pumpu koja je potpomognuta senzorom, onda je to još jedan veliki korak ka boljoj metaboličkoj kontroli. To sprečava razvoj hipoglikemije, zbog čega se gubi strah od niskog šećera.
To je velika stvar, jer mnoge majke noćima ne spavaju u strahu da dete tokom noći ne razvije hipoglikemiju i sutradan umorne idu na posao.
Pročitajte još: PETKOVIĆ otkriva strašnu priču: SIN kupi drogu, noć provede u KLADIONICI, a MAJKA ga čeka da mu PLATI TAKSI
- Deca i mladi sa dijabetesom mogu da vode normalan i kvalitetan život, i više od toga. Praktično, mogu da se bave čime god žele u životu. Imamo decu koja idu na vrlo zahtevna sportska takmičenja. Danas je lakše voditi računa o dijabetesu nego ranije - napominje dr Milenković.
Dece sa dijabetesom treba da jedu zdravu ishranu i svakodnevnu umerenu fizičku aktivnost.
Gojazna deca razvijaju dijabetes tipa 2.
- U Srbiji sada ima mnogo gojaznih mališana sa lošim navikama u ishrani, a najveći broj sa novootkrivenim dijabetesom tipa 1 je normalno uhranjen ili pothranjen. Ishrana nije presudan činilac u nastanku dijabetesa. Među obolelom decom ima i one koja su se hranila zdravo. Zdrava deca ne treba da jedu slatkiše, grickalice, brzu hranu i piju sokove, jer će postati gojazni, razviti insulinsku rezistenciju i vremenom dijabetes tipa 2, hipertenziju, masnu jetru i druge komplikacije - ističe doktorka.
Pročitajte još: EMPATIJA KAO ŠKOLSKI PREDMET? Da li bi trebalo i u SRBIJI da se uvede? DANCI znaju odgovor!
U borbu sa dijabetesom, osim obolelog, uključena je cela porodica, posebno roditelji. Naročito ako je dete malo, a starije edukuju zajedno sa roditeljima.
Majke dece obolele od dijabetesa su heroji!
- Kada su roditelji motivisani i posvećeni, a saradnja dobra, stvari funkcionišu i deca najčešće imaju dobru kontrolu dijabetesa. Roditelj koji više brine o dijabetesu je obično majka i za mene su te žene apsolutni heroji. Kod nas još ne postoji obaveza da drugi članovi porodice koji su u kontaktu sa detetom, baba i deda, vaspitači i nastavnici, prođu osnovnu edukaciju vezanu za dijabetes, a u okolnim zemljama da - kaže dr Tatjana Milenković..
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU