''Sa pretrage na Internetu prešli smo na odgovore, a nedavno došli i do ciljeva''
Javnost je pre nekoliko dana ostala zatečena, kada je nemački nedeljnik objavio prvi navodni intervju legendarnog vozača Formule 1 Mihaela Šumahera, nakon nesreće koja se dogodila u decembru 2013. godine.
Ispostavilo se da je nedeljnik „Die Aktuelle“, intervju uradio sa ChatGPT programom, koji je generisan veštačkom inteligencijom. Porodica legendarnog vozača odlučila je da list tuži. Gostujući u emisiji „Uranak“ na televiziji K1, IT stručnjak Petar Vasić i inženjer mašinskog učenja Mia Vujović, objasnili su na koji način je urađen intervjuu, i da li će veštačka inteligencija u budućnosti moći da nas kontroliše.
- Što se tiče samog sistema i sličnih, to su zapravo softveri koji generišu reč, ili niz reči na osnovu velikih jezičkih modela. Tu imamo dva modela, jedan je baza podataka, a drugi je matematički model, odnosno algoritam. On donosi zaključke i traži obrasce upravo pomoću te baze podataka. ChatGPT sistem, je obučavan na jako velikoj količini podataka koji sadrže novinske članke, razne Internet stranice, brojne knjige, akademske članke i na osnovu svih ti podataka, matematičkim modelima dolazi do određenih zaključaka i generiše izlaz. Ti podaci, pošto je Šumaher javna ličnost, sadrže određene informacije. Veštačka inteligencija neće konkretno završiti neku rečenicu, kakvu je našao softver direktno u nekom novinarskom članku, već će moći da rezonuje – objašnjava Mia Vujović, i dodaje da intervju nije napravljen samo na osnovu podataka koje veštačka inteligencija ima o legendarnom vozaču.
- Veštačka inteligencija u svojoj bazi podataka ima informacije da je Šumaher kao javna ličnost doživeo nesreću. Ono što je jako bitno je način na koji su odgovori u tom intervjuu nastali. Veštačka inteligencija, naročito ChatGPT, ima informacije o raznim nesrećama i on bukvalno nastavlja rečenice, ne samo u skladu sa situacijom Šumahera, već u skladu sa čitavom bazom podataka, i na taj način donosi zaključke i pravi smišljenu priču. Jako veliku ulogu ima to, kakve zahteve je ChatGPT dobio, da bi takav jedan intervju nastao.
Foto: Printscreen K1 Uranak
Mia Vujović napominje, da veštačka inteligencija ima brojne prednosti, ali i mane, isključivo ako te alate pogrešno koristimo.
- ChatGPT treba da posmatramo kao jedan alat, koji može da ima brojne benefite, ukoliko ga koristite na pravi način – zaključila je.
Petar Vasić objašnjava, da ovaj softver predviđa šta bi bila sledeća reč, i da je u suštini čitav lažni intervju Mihaela Šumahera baziran na tome.
- On može da generiše celu rečenicu koja ima smisla, i počeće da generiše odgovore na taj način. To ne znači da je istina, ali statistički je velika je verovatnoća da bi on tako nešto izgovorio – rekao je Petar Vasić, i dodao da se pre nedelju dana pojavio novi softver AutoGPT.
- Pojavio se autonomni GPT koji može da pravi agenta. Nakon 15 godina guglanja po internetu, u novembru se pojavio ChatGPT, tako da smo sa traženja po internetu prešli na odgovore. Od pre sedam dana, direktno došli na ciljeve – kaže Vasić i dodaje da sa pojavom AutoGPT-ija, može doći i do velike zloupotrebe.
-Možemo da očekujemo da će puno sajtova izgledati kao banke, i gomila ljudi će preko društvenih mreža navoditi druge ljude da dolaze tu i da provere svoj račun. AutoGPTće u tom momentu moći da pokupi sve šifre i prazni bankovne račune. Ono što najviše plaši je činjenica, da će to moći da uradi i malo dete. Užasno je moćno oružje, a mislim da mi nismo spremni da rukujemo time – kaže Peta Vasić i upozorava naše ljude, da veštačka inteligencija može da klonira glas.-
- Ovim putem želim da upozorim sve ljude da sa sebi bliskim ljudima, dogovore neku lozinku, kako bi se zaštitili od zloupotreba veštačke inteligencije – zaključio je Petar Vasić u emisiji „Uranak“ na televiziji K1.
Da li vas plaši razvoj veštačke inteligencije ili ne?
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU