Karanfil može biti niska ili visoka biljka, jednogodišnja ili višegodišnja, da raste u bogatoj zemlji ili kamenjaru. Karanfil ispunjava sve želje!
Turski, kineski, baštenski, šareni - postoji 300 vrsta ovog lepotana.
Pročitajte još: OVIH 5 ljubičastih biljaka MORATE imati u vrtu: Privlače LEPTIRE, a teraju KOMARCE
Kod nas ga u šali nazivaju "seoski lepotan", a najčešće se nalazi uz stazu, u saksiji koja nije najleša i na najboljem mestu u vrtu. Karanfil nikada nije glavna zvezda u bašti, ali je uvek prisutan, jer je uporan, lak za održavanje i neizbežan.
Turski je najbolji za sunčano mesto.
Najpozantiji je turski, a prepoznatljiv je po okruglim, loptastim cvastima žute ili narandžaste boje. Veoma je pogodan za mesta koja su izložena vetru, čestom prolasku ljudi i kola, ili je na jarkom suncu. Listovi karanfila su uski i prilagođeni suši.
Na istom mestu će svetati i sledeće godine.
Karanfil može da se u proleće poseje ili da se kasnije raznožava deljenjem korena. Najveći broj vrsta će i naredne godine cvetati na mestu gde su prvi put posađene. Zbog toga turski karanfil ne treba dirati posle cvetanja, da bi sam obrazovao seme. Više vrste treba orezati posle cvetanja da bi vam ponovo poklonio cvetove.
Pročitajte još: Od plastične CEDILJKE napravite prelepu SAKSIJU kakva ne može da se kupi! (VIDEO)
Niže vrste su odlične kao pokrivači tla čak i kada ne cvetaju, naročito na mestu gde godinama ništa neće da raste. Odgovara im zemljište pomešano sa peskom, koje ne zadržava vodu.