Veoma je zahvalna i kada se poseje u plodnu zemlju posle četiri meseca daje cvet, a od nege zahteva samo uklanjanje korova.
Ako želite da naredne godine ukrasite vrt ili balkon neobično lepim cvećem, salvija je odličan izbor. Ukoliko je već imate u bašti sada je pravi trenutak za njenu negu.
Salvija može biti jednogodišnja, dvogodišnja i višegodišnja. Seje se u proleće (u februaru) i već posle četiri meseca, do juna, daje prve cvetove. Cvetovi mogu biti crvene ili žute, a sve su popularniji ljubičaste boje.
Pročitajte još: Ne ide vam na poslu? Okružite se biljkama koje DONOSE NOVAC
Salviju ne treba mešati sa začinskim biljem žalfija iako pripadaju istoj porodici i nose isto ime. Salvija je cvetnica i nije lekovita.
Dvogodišnja salvija se sadi u jesen do novembra
Dvogodišnja i višegodišnja salvija se seje u jesen, pre prvog mraza. Posadite je u najplodniju zemlju koju možete da nabavite, obogatite je humusom, i tražite mesto zaštićeno od vetra. Pošto je posadite zalivajte je toplom vodom (ne vrelom) i radite to na svaka dva-tri dana.
LJubičasta salvija se brzo širi i najbolje slaže sa žutim niskim cvetnicama Foto: A. M.
Tokom zime je ne morate zalivati, jer će vlaga u vazduhu učiniti svoje. Ipak, ukoliko najave veliki mraz zaštitite je kesom.
Ako najave mraz zaštite te je kesom.
Na proleće je prihranite fosfatnim đubrivom i počnite sa zalivanjem. Salvija se nikada ne zaliva hladnom vodom i redovno mora da se plevi od korova.
Pročitajte još: Cveće se POLOMILO? Odlično! Napravite VODENU baštu (FOTO)
Tokom leta salvija se zaliva čim se zemlja osuši, a okolna zemlja se redovno plevi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU