Oglas
· · Komentari: 0
RODITELJSTVO

LJubica Bogetić savetuje roditelje: Organizujte se dobro i brinite o svom mentalnom zdravlju

Ovo vreme je najzahtevnije za roditelje, pogotovo samohrane.

1617708744_Depositphotos_372455182_xl-2015.jpg
Foto: Depozitfoto
Oglas

Roditeljstvo je teško u vreme korone koja je posebno zakomplikovala život samohranim roditeljima. Mnogi nemaju sa kim da podele obaveze i probleme, pa su prinuđeni da sve preuzmu na sebe. Kako se izboriti sa tim, a ne "sagoreti" u nameri da odgovorite svim obavezama?

Pročitajte još: Da li ste čuli za princezu Kutulun? Bila je jača od svih muškaraca, NOSILA IH OCU, a njena smrt je MISTERIJA

- Ovo vreme je izuzetno teško i zahtevno za sve roditelje, a naročito samohrane - kaže psiholog i psihoterapeut LJubica Bogetić.

Najteže sa mališanima
- Mlađa deca su teže prošla. Većina roditelja pokušava da im organizuje onlajn kurseve ili individualne časove, da što više vremena provode napolju, baveći se sportom na otvorenom. Čest problem je nedostatak samodiscipline kod mlađeg uzrasta, jer teško mogu sami da ispune obaveze bez odraslih.

Psiholog ističe da situaciju otežava i to što u mnogim slučajevima babe i dede ne mogu da čuvaju decu, a nemoguće je angažovati osobu koja će profesionalno obavljati taj posao iz straha od zaraze.

Najgore su prošli roditelji koji su decu povukli iz vrtića.

Neki roditelji su svojevoljno pristali na to da ako rade od kuće povuku decu iz vrtića u slučaju veće opasnosti od virusa. To je rezultiralo povećanim pritiskom na njih i psihičkim iscrpljivanjem dece jer zbog izolacije od vršnjaka i dodatnih obaveza roditelja to vreme ne provode kvalitetno.

- Mnogo je onih koji su u vreme pandemije izgubili posao, neki su ostali bez dodatnih primanja, a troškovi života su im isti - naglašava Bogetićeva.

Pročitajte još: VIKANJE loše utiče na decu: Naučnici došli do novih važnih otkrića

To dodatno utiče na već iscrpljene i preopterećene roditelje da se na pravi način bave decom. ..

Foto: Depozit

Posebno angažovanje zahteva onlajn nastava. Kako se sa tim nosi jedan roditelj?

Pročitajte još: Šta je zajedničko parovima koji su zajedno prevazišli teške trenutke?

- Svi roditelji, bez obzira na to da li su u braku ili ne, teško se nose sa ovakvim vidom učenja. Prvo, jer je deci potrebna struktura vremena i obaveza koju na ovakav način ne mogu da imaju. Drugo, roditelji su angažovani oko posla i u borbi za egzistenciju, pa ne mogu da se posvete mališanima. Deca su prepuštena sebi, što ponekad nije loše za osamostaljivanje, ali u većini slučajeva nisu navikla na ovakav vid rada i teško se snalaze - kaže psihoterapeut.

Samo razgovor
- Mlađa deca imaju veću potrebu za roditeljima i često ne razumeju da oni moraju mnogo da rade, pa nedostatak pažnje pokazuju kroz neadekvatno ponašanje. Neke roditelje grize savest zbog toga,  a ne mogu mnogo da promene. Pokušavaju to da kompenzuju angažovanjem drugih članova porodice, dopuštaju deci da više gledaju TV i igraju igrice... Sa decom treba što više razgovarati o trenutnoj situaciji.
Roditelji moraju da rade na sebi, na svom odnosu.

Naša sagovornica naglašava da je važno da roditelji rade na sebi kako bi shvatili šta su im prioriteti. Često se dešava da jedan od njih prebacuje odgovornost na drugog, a tako se upada u zamku prebacivanja krivice, dolazi do svađe, dok se interesi dece zapostavljaju.

Pročitajte još: Ova devojka je odustala od traženja partnera preko aplikacije, pa je probala drugačiju metodu - hrabru i otvorenu (VIDEO)

- Obaveza roditelja je da brinu i o sebi jer su mališanima potrebni zdravi i normalni roditelji. Nije jednostavno sve uklopiti i to zahteva dobru organizaciju i pomoć. Takođe, treba biti i fleksibilan jer se prioriteti menjaju u zavisnosti od trenutka. Nekada je bitnije fizičko zdravlje, a nekada mentalno - zaključuje LJubica Bogetić.

PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas