Briga o draceni kod kuće je mnogo laka i ponekad zaboravljanje zalivanja nije fatalno.
Dracena je dobila nadimak „drvo sreće” jer je, prema legendi Asteka, spasila život hrabrom ratniku koji se usudio da se zaljubi u sveštenikovu ćerku. Otac je zabio suv štap u zemlju i rekao da će pristati na brak ako se na njemu u roku od pet dana pojavi bar jedan zeleni list. Ako se to ne dogodi, mladić će biti pogubljen. Hrabri ratnik je svaki dan zalivao štap, četvrtog dana na njemu se pojavio sićušan list, a petog dana ceo štap je bio prekriven lišćem. Mladi su igrali svadbu i svaki dan išli do drveta da zahvale.
Pročitajte još: Poklon koji nikako ne smete da unesete u KUĆU: Feng šui stručnjaci savetuju da ga odmah bacite ili spalite
"Dracaena" je prevedena sa grčkog kao "ženski zmaj". Indijska legenda kaže da je na jednom ostrvu u Arapskom moru živeo krvožedni zmaj, koji je napao slonove i pio njihovu krv. Ali jednog dana se potukao sa starim velikim slonom koji je zgazio zmaja. Krv divova se pomešala, natopila zemljom, i na ovom mestu su rasla džinovska drveća, te iste dracaene. Biljka luči smolasti crvenkasti sok, a Indijanci njegove kapi na stablima nazivaju "krv dva brata", jednakih rivala po snazi.
Veruje se da dracaena privlači porodičnu sreću, prosperitet, međusobno razumevanje, mir i novac u kuću i apsorbuje negativnu energiju
Veruje se da dracaena privlači porodičnu sreću, prosperitet, međusobno razumevanje, mir i novac u kuću i apsorbuje negativnu energiju. Za usamljene ljude, da dobiju dracenu na poklon - da upoznaju veliku ljubav, obeshrabrena dracaena pomaže da se izvuče iz depresije, prevaziđe apatiju, poboljša raspoloženje i poboljša san.
Uslovi za odgajanje dracene u kući
Dracaena raste u blago kiselom, dobro dreniranom zemljištu i idealna je za uzgoj palmi i sukulenata. Sasvim je jednostavno samostalno pripremiti mešavinu zemljišta za dracaenu: pomešajte travnjak i lišće, humus i pesak u jednakim delovima. Nemojte dodavati glinu - to će sprečiti tlo da diše i isparava vlagu.
Pročitajte još: Odabir IMENA za dete može biti noćna mora: Priča o majci koja je ĆERKI dala ime na čiji pomen su ljudi PLAKALI
Dracena ne voli preterano zalivanje, štaviše, preplavljivanje tla, u kombinaciji sa hladnoćom, može izazvati trulež i gljivične infekcije u dracaeni, dok se uz pravilnu negu ova stabla praktično ne razbole. Stavite dracenu u toplotu i pustite da se zemlja osuši i, ako je potrebno, tretirajte je lekovitim preparatima - i ponovo će biti zdrava.
Pročitajte još: Kako se neguje "ženska sreća"? Krasiće svaki enterijer, a potrebno je da joj se posvetite samo malo
Dracenu treba zalijevati nekoliko puta nedeljno i strogo odozgo, ne mokri bazu prtljažnika. Potreban je hidratantni gornji sloj zemlje, dno ostaje blago vlažno, što je biljci potrebno. Zalivanje dracene kroz paletu je neprihvatljivo! Zimi smanjite zalivanje na jednom nedeljno i ne postavljajte biljku blizu uređaja za grejanje.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU