Ovakve biljke se u azijskim zemljama čak prenose kao najvredniji pokloni, sa generacije na generaciju
NJu je četrdesetih godina prošlog veka norveški misionar Agnar Espegren iz Kine doneo u Norvešku, a uskoro se proširila i u druge skandinavske zemlje te Europu. NJeno latinsko ime Pilea dolazi od grčke reči pilos, a označava predmet napravljen od filca.
Biljka kineski dolar ( Pilea peperomioides) je biljka koja privlači energiju bogatstva i blagostanja. Po nekim istočnjačkim verovanjima, ova biljka jedan je od najpoznatijih iscelitelja negativne energije u domu, i to je uglavnom bujna zelena biljka koja donosi ne samo pozitivne vibracije za dobro raspoloženje ukućana, već i bogatstvo. Upravo se za Kineski dolar veruje da naročito privlači energiju bogatstva i blagostanja, te da će ukućanima doneti više novca. Zato se ovakve biljke u nekim azijskim zemljama čak prenose kao najvredniji i najdragoceniji pokloni iz generacije u generaciju.
Pročitajte još: Negujte pravilno DRVO NOVCA: Evo kako se zamija neguje tokom zime
Kako se održava i neguje pilea- kineski dolar
Prirodna klima Pilee je večito proleće. Od prirode raste na senovitim mestima, ali odlično podnosi i svetla mesta, zaštićena od direktnog sunca. To je zimzelena zeljasta vrsta koja raste u visinu od 0.1-0.5 metara, i ima žbunasti habitus. Listovi su okrugli i čine rozetu. Pilea je višegodišnja zimzelena perena, okarakterisana kao sukulenta.
Foto: Shutterstock
Da bi vam Pilea uspela i bila “kao na slici”, potrebno je da joj obezbedite dosta svetla, ali nikako direktnog da joj listovi ne bi bili sprženi. Jednom nedeljno je rotirajte, kako bi svaki deo biljke dobio istu količinu svetlosti, i tako ćete joj omogućiti pođednak rast. Iako je sobna biljka, Pileu po lepom vremenu možete držati napolju. Zimi je morate uneti u zatvoren prostor, jer temperature ispod 10°C neće preživeti. Ona voli humusna zemljišta, vlagu, česta zalivanja za vreme letnjih meseci, ali i dobro drenirana zemljišta, mada se pokazalo da uspeva i kod onih manje brižnih i nedisciplinovanih uzgajivača. Zato je najpogodnije da osluškujete vašu biljku, i tako doznate koja količina vlage joj je potrebna.
Pročitajte još: Trendovi u DIZAJNU ENTERIJERA ZA 2023: Pored zemljanih tonova, pogledajte šta još predlažu dizajneri (FOTO)
Razmnožavanje pilee je veoma jednostavno, i vrši kao i kod većine zimzelenih biljaka. Mladi izdanci se sasvim lako posade u drugu saksiju sa vlažnom zemljom. Ukoliko već imate ovu biljku, možete probati sami da je razmnožavate i poklanjate svojim prijateljima. Na taj način zapravo im poklanjate biljku koja će očistiti njihov dom od negativne energije i stresa, a pritom im doneti i mnogobrojne dobrobiti.
Da sumiramo – biljka kineski dolar ne zahteva previše vašeg vremena i pažnje, pa je tako lako mogu gajiti i amateri u cvećarstvu i baštovanstvu.
Foto: Shutterstock
Biljka kineski dolar – Savršena dekoracija enterijera
Cveće je savršen izbor kada želite da svom domu date vedrinu i osećaj porodične sigurnosti. Kineski dolar će se zbog specifičnog izgleda savršeno uklapati u beo, siv, krem ili plavi enterijer. U svojim mlađim danima, zbog svog minijaturnog izgleda će se savršeno uklopiti kao dekoracija stočića u dnevnoj ili spavaćoj sobi. Kada poraste, može krasiti vašu baštu ili terasu svojim prelepim zelenim listovima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU