Velika vlažnost vazduha kojom smo izloženi ovih dana, uzrokuje promene u sluznicama gornjih disajnih puteva, zbog čega se znatno smanjuje koncentracija kiseonika u plućima.
Ovaj nedostatak odražava se na kompletan organizam tako što se javljaju osećaj malaksalosti, bolovi u mišićima i zglobovima i radikalno se snižava arterijski pritisak. Velika količina vlage u vazduhu ove tegobe stvara i kod zdravih i kod hronično obolelih.
Pročitajte još: Sigurno ste pogrešno radili: Ranu nikada ne ispirajte alkoholom!
Što veća vlažnsot veća i smrtnost
Previše vlage, takođe, stvara osećaj da je toplije nego što jeste, ali nije to i najdramatičnije: mnoge studije pokazale su da su obolevanje i smrtnost veći kod osoba koje žive u uslovima povišene vlažnosti!
Meteoropatama najviše smeta visoka vlaga.
Doktorka Tatjana Radosavljević, pulmolog, kaže da su na povećanu vlažnost vazduha osetljive meteoropate koje reaguju promenom raspoloženja, malaksalošću i drugim fizičkim tegobama:
Najteže je hroničnim bolesnicima
- Ipak, povišenu vlažnost najteže podnose pacijenti sa hroničnom bolešću srca, krvnih sudova, disajnih organa, reumatskim bolestima i deca - pojašnjava dr Radosavljević.
Pročitajte još: Staljinova omiljena poslastica: ČOKOLADICA koja se pravi od kravlje krvi, a deca je obožavaju
Naša sagovornica kaže i da previše vlage smanjuje efikasnost razmene toplote smanjivanjem brzine isparavanja vlage sa površine kože. Naime, mnogi imaju osećaj da su potpuno mokri i da otežano dišu, a nije retkost da dođe i do toplotnog udara.
LJudi imaju osećaj da su mokri
- U plućima je optimalan parcijalni pritisak vodene pare 47 mm živinog stuba - kaže dr Radosavljević. - NJegovo povećanje može da dovede i do razređivanja svih gasova u vazduhu, pa i kiseonika, čime se smanjuje i njegova koncentracija u plućima.
Doktorka Radosavljević kaže da u situacijama sa povišenom vlagom dolazi i do promene u sluznicama gornjih disajnih puteva.
Ne radite kada je visoka vlaga
Brojna istraživanja pokazala su da one osobe koje žive u stanovima sa visokom vlažnošću češće obolevaju od bronhijalne astme, alergija i kožnih bolesti.
Pročitajte još: Voda i šećer nisu svakom prva pomoć! Ako se neko onesvesti time ga možete ubiti
- U danima sa povećanom vlažnošću vazduha ne bi se trebalo izlagati fizičkom naporu - kaže naša sagovornica. - To važi za sve, bez obzira na zdravstveno stanje, a pogotovo za hronično obolele. Oni bi trebalo da izbegavaju da previše vremena provode napolju, već da miruju u prijatnim uslovima i da po potrebi koriguju terapiju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU