Ova mediteranska biljka se u svetskoj kuhinji koristi decenijama, a kod nas je poslednjih nekoliko godina postala pravi hit.
Rukola je poprilično specifičnog, malo biberastog ukusa, sa listovima koji podsećaju na lišće hrasta, veoma je zdrava i može se lako uzgajati u kući. Sadrži osam puta više kalcijuma od poznate ajzberg salate, a bogata je i vitaminom K, koji je veoma važan za dobru apsorpciju kalcijuma u kosti i zube.
Pročitajte još: Šmapinjoni su najbolji drugovi čoveka koji drži DIJETU
Na pijacama se može naći od maja do oktobra, a najbolje je da se iskoristi sveža, odmah posle nabavke Inspirisana Sardinijom, italijanskim ostrvom na kome žive neki od najdugovečnijih ljudi na planeti, salata sa rukolom pripremljena po ovom receptu pravi je paket energije i zdravlja. Priprema: 4 šolje rukole, 2 paradajza, 120 grama seckane sardine (usoljene ili iz konzerve), malo soli (ukoliko sardina nije usoljena), kašika maslinovog ulja, 2 kašike limunovog soka. Po želji, salatu možete obogatiti avokadom i listovima deteline. Sve sastojke oprati, pomešati, začiniti i - uživati u ukusu punom zdravlja.
Foto: Despositos
LEK Stručnjaci ističu da rukola ima brojna lekovita svojstva: čuva srce, smanjuje rizik od mnogih bolesti i sadrži materije koje imaju antikancerogena svojstva. Smatra se prirodnim antibiotikom, reguliše varenje, koristi se za lečenje čira, osteoporoze, hroničnog zatvora, prehlade i kašlja. Čisti krv, pospešuje lečenje bolesti jetre i smanjuje rizik od raka pluća, prostate, dojke i pankreasa. Najbolja je kad se u salati konzumira presna, odnosno u svežem stanju, mada zadržava lekovita svojstva i pri kuvanju.
Pročitajte još: POST je zdrav, jer regeneriše ćelije, snižavaju pritisak i čine još jednu fantastičnu uslugu organizmu
Rukola će vam, takođe, pomoći da se odbranite od starenja mozga i opadanja kognitivnih sposobnosti jer poseduje velike količine vitamina B, posebno folata. Dobri poznavaoci tvrde da poseduje afrodizijačka svojstva. DA LI STE ZNALI Rukola je izuzetno jednostavna za uzgajanje, ne morate ni da je sadite jer se samooplođava. Zbog aromatičnog ukusa ni štetočine neće na nju. A njeno seme možete koristiti u ishrani umesto bibera.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU