Oglas
· · Komentari: 0

Simptomi nedostatka MAGNEZIJUMA: Rani pokazatelji da vam nedostaje važan mineral

Magnezijum je mineral koji igra ključnu ulogu u metaboličkim procesima u organizmu

1738672474_shutterstock_1489697975.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Magnezijum igra ključnu ulogu u pomaganju vašem telu da funkcioniše uspešno.

- Pored toga što je sastavni deo naših kostiju, potreban je i za preko 300 enzimskih reakcija u telu - kaže Robin Foroutan, registrovani dijetetičar-nutricionista specijalizovan za integrativnu i funkcionalnu medicinu za Everyday Health.

Magnezijum je uključen u kontrakciju mišića, krvne sudove, funkciju nerava i formiranje neurotransmitera. Takođe pomaže da se osigura zdrav srčani ritam.  Ako imate nedostatak ili jednostavno imate niži nivo od optimalnog, to može imati dalekosežne posledice po vaše svakodnevno blagostanje. Za žene mlađe od 30 godina, preporučeni dnevni unos je 310 miligrama (mg) i 320 mg za starije od 30 godina. Za muškarce mlađe od 30 godina, to je 400 mg i 420 mg za starije od 30 godina.

Simptomi nedostatka magnezijuma

Rani simptomi se odnose na: gubitak apetita, mučninu, povraćanje, umor, slabost i tremor.

Glavobolje i migrene

Magnezijum može igrati ulogu u neurotransmiterima koji pomažu u kontroli ili blokiranju bola, prema Američkoj fondaciji za migrenu.

Oglas

Grčevi mišića tokom fizičkih aktivnosti

Pošto je magnezijum elektrolit neophodan za funkcionisanje mišića, možda ćete primetiti da patite od čestih grčeva tokom fizičke aktivnosti.

Sindrom nemirnih nogu (RLS) ili noćni mišićni grčevi

Smatra se da su grčevi u nogama tokom noći povezani sa nedostatkom magnezijuma, a suplementacija magnezijuma se široko koristi za ublažavanje ovih grčeva.

Anksioznost ili depresija

Određenim neurotransmiterima je potreban magnezijum da bi pravilno funkcionisali. Kada su vaši neurotransmiteri van ravnoteže, možete se osećati anksioznim i imati poteškoća da se smirite, povećavajući rizik od mentalnih stanja kao što su anksioznost i depresija.

Umor

Magnezijum ima ulogu u sintezi adenozin trifosfata, koji se proizvodi u mitohondrijama, odnosno energetskoj fabrici ćelija.

BONUS VIDEO

Oglas


 


 

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas