Često se pitamo koji je ispravan način za početak dana i kako da se što pre razbudimo
![1723541530_shutterstock_2444469863.jpg](/cache/images/f/6/0/e/e/f60ee87a1851738d4ddf8af83adc0b5c3f2926b2.jpg)
Nije lako snaći se među najrazličitijim savetima za zdrav početak dana, ali ni među upozorenjima o tome šta ne treba jesti ni piti ujutru.
Dok jedni tvrde da ne valja piti kafu, drugi podsećaju da treba voditi računa o doručku i izbegavati testa, masnu hranu i prerađevine. Međutim, mnogi su počeli da izbegavaju i kafu i jaku hranu pa zamene i jedno i drugo energetskim napitkom.
Lekari kažu da je ovakvo rešenje vrlo loše, jer time unosimo još veću količinu kofeina i šećera u organizam. Kofeinski dodaci u energetskim pićima, pokazala su istraživanja, podižu krvni pritisak i ubrzavaju srčanu radnju.
NJihovim dejstvom se podstiču procesi koje u normalnom fiziološkom procesu otpočinje jače lučenje hormona epinefrina u telu. Posle doze veće od 200 mg, srce može da upadne u aritmiju i tahikardiju. Ova pića loše deluju i na arterije, pojačavajući proces kalcifikacije.
Povećane količine šećera u pićima izuzetno su opasne, jer ovako uzete slatke "namirnice" uopšte ne daju osećaj sitosti. Dakle, bolje je da za doručak pojedete čak i kiflu sa džemom nego da popijete energetsko piće. Izloženost organa tolikim količinama šećera dovodi do gojaznosti i masne jetre.
(Krstarica)
BONUS VIDEO