Nije svejedno u koje se doba godine rodite, jer istraživanja su pokazala da su mnogo veće šanse za uspeh ako ste, recimo, došli na svet u januaru - nego u oktobru. Zašto je to tako?
Odgovori se mogu naći u trenutku kada mališani krenu u vrtić, obdanište, školu ili - počnu da treniraju neki sport. Tada je razlika više nego velika, jer, ako su deca rođena iste godine, najstariji učenik prvog razreda (rođen u januaru) zapravo je i do 20 posto stariji od deteta rođenog u decembru iste godine.
Zbog ove razlike, najmlađa deca bi se mogla naći u nepovoljnijem položaju, jer su njihovi stariji vršnjaci fizički jači, a i intelektualno su razvijeniji. Po nekoj logici, ovaj efekat bi trebalo da bude anuliran s vremenom, jer bi se moglo pretpostaviti da ne postoji razlika u snazi ili sposobnostima dvadesetogodišnjaka rođenog u januaru ili decembru. Ipak, možda i nije tako.
Pročitajte još: DEVOJKE su krenule do vodopada, ali SLIKA 507 nagoveštava UŽAS koji se dogodio! (FOTO)
Po nekim naučnicima, ovaj "jaz" se nastavlja, a može se čak i pojačati zbog "Pigmalion efekta" (efekat autosugestije, kada se predrasude i očekivanja neke osobe u velikom broju slučajeva i ostvare, na primer, predrasude nastavnika utiču na uspeh dece), odnosno - reakcije drugih.
Predrasude čine da januarska deca ostanu u prednosti.
Istraživači sa Univerziteta Kardif (Velika Britanija) Džon Dojl i Pol Botomli analizirali su dve velike statističke grupe fudbalera. U prvoj je bilo najboljih 1.000 evropskih fudbalera, predvođenih Mesijem i Ronaldom, a u drugoj 1.038 igrača UEFA-ine Omladinske lige.
Pročitajte još: Znate li zašto poštovaoci Dostojevskog kupe karanfil i izađu na trećoj stanici, kod manastira Aleksandar Nevski?
Da bi identifikovali "starije" u "Top 1000", naučnici su rasporedili datume rođenja po nedeljama. Ako bi se primenila hipoteza o ravnomernoj raspodeli talenata, aritmetički prosečan datum rođenja trebalo da "padne" na 26. nedelju u godini (od moguće 52). Međutim, statistička sredina "padala" je na 23. nedelju u godini, što ukazuje na značajnu brojčanu superiornost profesionalnih sportista rođenih u prvom kvartalu godine.
Možda su januarska, februarska i martovska deca jednostavno - talentovanija?
Da bi testirali ovu hipotezu, Dojl i Botomli su uporedili vrednost transfera fudbalera. Međutim, nije pronađena nikakva statistička veza između datuma rođenja i cene fudbalera. Iz ovoga su zaključili da je "starijima" lakše da se probiju u elitu sporta, ali da ipak nisu talentovaniji od svojih novembarskih ili decembarskih konkurenata, kako se s vremenom ispostavilo.
Pročtiajte još: Po naređenju tajnih sila CAR je ŽRTVOVAN: Crkva tvrdi da su ROMANOVI ubijeni na RITUALAN NAČIN
Da li se neki rode srećni? Foto: Depozit
"Akademije evropskih fudbalskih klubova često regrutuju dečake pre nego što napune devet godina. To je prelomni trenutak, jer takvi dečaci dolaze u elitno okruženje. Oni brzo napreduju kroz intenzivan trening i takmičenje između akademija" - navode autori.
Pročitajte još: Okrugla i obla OSTRVA u Atlantiku i Pacifiku se POJAVLJUJU i NESTAJU, a sve se PREPRIČAVA
Korist od dolaženja na svet početkom godine ima relativno trajan efekat i van sportskih aktivnosti. Psiholozi sa Univerziteta u Groningenu (Holandija) izračunali da su tinejdžeri rođeni ranije 20 puta češće preskakali razred, a oni čiji je rođendan u kasnu jesen i početkom zime imali su četiri puta veće šanse da ponavljaju razred.
Rođeni u januaru su među direktorima, senatorima...
Zanimljivo je da se efekat "ranog rođenja" ne završava ni na univerzitetskom nivou. Brojna većina ljudi rođenih početkom godine može se videti na spisku izvršnih direktora 500 najvećih kompanija. Ista slika je primetna u vezi sa listom američkih senatora i na mnogim drugim mestima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU