Oglas
· · Komentari: 0

Znate li koja je RAZLIKA IZMEĐU SVEŠTENIKA I POPA? Evo šta kaže srpska tradicija

Da li je ispravno kada u svakodnevnom govoru o sveštenicima Srpske pravoslavne crkve govorimo kao o "popovima"?

1616395615_Capture.JPG
Foto: Printscreen Youtube/ Prijatelj Bozji
Oglas

Mnogi ljudi uglavnom ne znaju pravo značenje reči "pop", kao ni da li je ta reč zapravo isto što i "sveštenik". Naime, situacije u kojima se sveštenici zovu i "popovima", same po sebi, nisu nužno ni pozitivne ni negativne

. Ima onih kada govornik zaista ne misli ništa loše, pa i iz simpatije govori o "našem popu", pa do onih prilično zluradih i zlonamernih komentara poput "oni popovi u crkvi".

Profesor pripravnik Bogoslovije Svetog Arsenija u Sremskim Karlovcima, Ivan Neđić, kaže da je srpski jezik izuzetno bogat drevnim izrazima, koji, kako navodi, polako padaju u zaborav, dok se prednost daje novim kovanicama koje degradiraju te izraze.

"Naš jezik je izuzetno bogat drevnim izrazima, koji polako padaju u zaborav, a prednost se danas daje raznim novim kovanicama i pozajmljenicama koje degradiraju isti. Reč 'pop' je iskrivljen izgovor grčke reči 'papas' koja znači 'otac' (kao i u mnogim drugim jezicima), a koju su Turci upotrebljavali u negativnom tonu - kaurski pop i slično", kaže Ivan Neđić i dodaje:

"Narod je zadržao ovaj neprikladan naziv u govoru, iako postoji i naša staroslovenska i srpska reč 'otac', kojom oslovljavamo sveštenika kao duhovnog oca".

Naime, negativnoj konotaciji reči "pop" je doprinela i upotreba te reči od strane komunista u pejorativnom smislu. Isto tako, slično je i kod Rusa, gde "pop-popovi" jeste pogrdna reč, sa izrazom nepoštovanja prema svešteniku.

Reč se odomaćila u našem jeziku i danas je koriste i oni koji ovim ne misle ništa loše niti žele da uvrede svešteno lice. Ipak, kaže profesor Neđić, nju treba izbegavati.

"Sveštenika u svakodnevnom obraćanju, ukoliko je nekome neprijatno da mu kaže oče, možemo osloviti i imenom ili sa svešteniče, a ukoliko je stariji sveštenik i sa proto, što je skraćeno od čina koji većina starijih sveštenika nosi - jerej, protojerej...", zaključuje on i dodaje:

"U Vojvodini i Slavoniji i dalje najčešće sveštenika oslovljavaju sa gospodine što je isto jedan od načina na koji se možemo obratiti svešteniku".

                           Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas