Originalni govor Kim Il Sunga i danas se može pročitati, ali je još zanimljivije ko ga je sačuvao!
Zvanje Počasni građanin Beograda uvedeno je jula 1954. godine i do danas je 30 značajnih ličnosti ovenčano ovom titulom. Živko Karabiberović imao je čast da 19. juna 1984. godine ovu "titulu" dodeli Kim Im Sungu, predsedniku DNR Severne Koreje koji je bio deda aktuelnom predsedniku Kim Džong Unu.
Pročitajte još: "Majstor i umjetnik svemu bio je neki monah, rodom Srbin, po imenu Lazar": Sat u KREMLJU napravio je HILANDARAC
Prvi počasni građanin Beograda bio je sovijetski maršal Fjodor Ivanovič Tolbuhin, a onda je usledila plejada slavnih ličnosti poput etiopskog cara Hajle Selasija, premijera Indije Džavaharlal Nehrua, predsednika Egipta Gamala Nasera, kralj Kambodže Norodom Sihanuk, predsednik SSSR Leonid Brežnjev, predsednik Tunisa Habib Burgiba...
Čaušesku je postao počasni Beorgađanin 1976. godine, a Kim Il Sung 1984. godine.
Nikolae Čaušesku je postao počasni građanin Beograda 1976. godine, a Nelson Mendela 2006. godine. Fransoa Miteran je posetio Beograd decembra 1983. godine i postao je počasni građanin, a šest meseci kasnije je ova titula dodeljena Kim Il Sungu.
Govor je napisan na četiri strane.
Tom prilikom Kim Il Sung je održao govor koji se može videti u Muzeju knjiga i putovanja.
- Govor je napisan na četiri strane i, nažalost, mogu da ga pročitaju samo oni koji znaju korejski - kaže Viktor Lazić, osnivač Adligata.
Kim je posadio i stablo u Parku prijateljstva koje i danas lepo napreduje.
Kim Il Sung je prilikom posete Beogradu u Parku prijateljstva posadio stablo koje se i danas može videti. Pored je stablo kosmonauta Germana Titova, drugog čoveka u svemiru.
Kim Il Sungov govor u vitrini kraj "Marša na Drinu" Foto: A.M.
Zanimljivo je, međutim, kako je ovaj govor sačuvan i stigao do Adligata.
- Govor nam je poklonio Miloje Popović Kavaja koji ga je, čim je Kim Il Sung završio, uzeo i sačuvao, pa danas imamo ovo zanimljivo svedočanstvo jednog vremena - ističe Lazić.
Govor se nalazi u spomen sobi Miloje Popovića Kavaje čiji je legat smešten u Adligatu.
Pročitajte još: Iza imena male ulice u BEOGRADU stoji VELIKA LIČNOST: Ko je zapravo ČIKA LJUBA?
Miloje Popović Kavaja je književnik i publicista koji je objavio 30 knjiga, ali je široj publici poznatiji po pesmi "Marš na Drinu". Stihove je napisao 1964. godine povodom pola veka od Cerske bitke, a poema se sastoji od 14 strofa. Četiri strofe se danas pevaju uz najpozantiju srpsku koračnicu čiju je muziku napisao Stanislav Binički.