Postoje brojni dokumentovani slučajevi ljudi koji su posle povrede postali genijaci, a naučnici su otkrili koji deo mozga aktivira genija.
Savanti su ljudima sa autističnim poremećajem od kojih mnogi, iako im je koeficijent inteligencije znatno niži od proseka, imaju neke neverovatne sposobnosti. Prema američkom istraživaču Daroldu Trefertu, sa Univerziteta Viskonsin, koji je tri decenije posvetio savantima, ovo stanje može biti genetsko ili - stečeno (izazvano povredama mozga ili bolešću).
Savanti sa autizmom poznatiji su od onih koji su neke genijalne osobine naknadno stekli, i vremenom se ispostavilo da je svega 50 posto savanta - autistično.
Pročitajte još: U Beogradu postoji knjiga od LJUDSKIH KOSTIJU i potpis poslednjeg PRAVOSLAVNOG CARA: Evo priče!
Oni koji su u i savanti i autisti, obično nisu u stanju da shvate apstraktne ideje, i do njih ne dopiru ironija, sarkazam i sleng, jer sve doslovno tumače. NJihov mozak koristi pojedinačne informacije da bi napravio celinu.
Danas prosečan, sutra...
Istraživači smatraju da sindrom potiče od oštećenja leve moždane hemisfere, koja je odgovorna za logiku i jezik. Desna hemisfera, gde se formiraju više memorijske strukture, prekompenzuje izgubljene veze. Može se dogoditi da jednog dana budu prosečni, a narednog steknu fantastične sposobnosti.
Pročitajte još: Misterija Hrtkovaca BRUJI SRBIJOM: Posle ZLATNE KACICE, lopovi PLJAČKAJU rimske vile pod okriljem noći i traže BLAGO (FOTO)
Džejson Padžet bio prodavac dušeka u Takomi, čiji se život "vrteo" oko opijanja i jurnjave za ženama. Jedne noći su ga izbacili iz karaoke bara i krvnički pretukli. Pretrpeo je težak potres mozga, zadobio unutrašnje povrede i posttraumatski stresni poremećaj.
Posle udarca svuda je video formule i postao genije!
Ubrzo su se pojavili neobični efekti - rekao je da se njegova vizija promenila, i umesto da vidi kako se predmeti polako pomeraju, život je video u pojedinačnim kadrovima, "pikselirano". Počeo je da vidi matematičke formule svuda gde je išao, pa upisao matematiku.
Rekao je da kada, recimo, šeta kroz park, može da vidi elemente Pitagorine teoreme i geometrijske tangente kako seciraju (analiziraju) sva kretanja. Redovno je crtao neverovatno složene prikaze broja "pi", za koje je rekao da su karakteristična ekspresija vizija kojima je stalno "bombardovan". U međuvremenu, postao je priznati teoretičar brojeva, dizajner koji osmišljava neobične oblike na svojim printovima, pa čak i predavač na jednoj od TED konferencija.
Pročitajte još: Bio je OMILJEN SRPSKI VLADAR: Despot Stefan je SPAVAO OKOVAN i noću ŠETAO po selu, a razlog se i danas PREPRIČAVA (FOTO)
Dr Toni Sikorija je ortopedski hirurg. On je 1994, kada su mu bile 42 godine, sa telefonske govornice u Olbaniju pozvao majku. Dok je spuštao slušalicu, u govornicu je uradio grom, odbacio ga, i pao je na leđa.
Ortopedski hirurg je postao pijanista!
Posle kratkog vantelesnog iskustva, vratio se i bol. Nakon rehabilitacije zbog problema sa pamćenjem i privremenih oštećenja motoričkih sposobnosti, vratio se svakodnevnom životu. Za nekoliko nedelja pojavile su se "posledice" - ođednom je poželeo da sluša Šopena u izvođenju Vladimira Aškenazija sa velikom strašću. Onda je poželeo da i sam nauči da čita note i da svira.
Pročitajte još: Rade Popović, načelnik Beogradske kriminalističke policije, dobio je ZADATAK: Ko je ubio multimilionerku Dragu Mitrićević?
Ovi slučajevi stečenog savantizma naveli su naučnike da ispitaju da li ove sposobnosti miruju u svima nama. Da li je moguće pokrenuti mehanizam u mozgu koji nam omogućava da budemo kreativni?
Levi prednji slepoočni režanj krije tajnu!
Jedna studija je proučavala veštačku stimulaciju dela mozga za koji se smatralo da bi mogao biti odgovoran za ovu vrstu mentalnih sposobnosti: levi prednji slepoočni režanj. Istraživači su došli na ideju da bi atipična disfunkcija u ovom delu mogla dovesti do prekomerne kompenzacije desne moždane hemisfere, odnosno, događalo se "takmičenje" hemisfera.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU