U Vašingtonu se dogodio krajnje nesvakidašnji slučaj
Mitsko biće himera opisano je prilično zastrašujuće: glava lava, rep zmije, a na sredini je – koza (što je i značenje ove reči na starogrčkom jeziku). U širem smislu, himera može biti bilo koje mitološko biće koje je spoj više životinja. Zato nije čudno što su neki ljudi prozvani himerama, jer u sebi nose različite DNK, odnosno – spoj su dvoje različitih ljudi.
To se najčešće ne primećuje na prvi pogled, ali kod pevačice Tejlor Mul više je nego uočljivo – njeno telo je bukvalno uzdužno podeljeno na dve polovine različite boje kože, a devojka je više puta u medijima govorila o svom stanju. Kako je 2018. objasnila za časopis „Pipl“, imala je bliznakinju koju je „apsorbovala“ u materici. NJen slučaj je poseban i povezan je sa autoimunim bolestima, pošto njena dva „seta“ gena nisu u potpunosti kompatibilna jedan sa drugim.
Problem sa socijalnom službom
Tejlor se bori sa potencijalnim zdravstvenim problemima, dok se drugima dešavalo nešto sasvim drugačije. Recimo, jedna majka nije mogla da dokaže sudu da je zaista rodila svoju decu, jer se njihov genetski kod nije poklapao sa njenim. Radi se o Lidiji Ferčajld iz Vašingtona, koja se 2002. razvela od Džejmija Taunsenda, a njihovo dvoje zajedničke dece (Lidija je imala još jedno, iz prethodne veze), ostalo je sa majkom. Gospođa se prijavila za socijalne beneficije, a postupak je podrazumevao DNK test.
Pročitajte još: VIDELA IH SVOJIM OČIMA: Baka Dragica otkrila na koji način je DEMON UNIŠTAVAO DECU (VIDEO)
Međutim, rezultati su šokirali sve, uključujući i akušera koji je porodio Lidiju oba puta: ispostavilo se da deca nemaju DNK vezu sa majkom. „Znala sam da sam ih nosila i znala sam da sam ih rodila. Nije bilo sumnje“, rekla je Ferčajld televiziji Ej-Bi-Si o danu kada joj se život preokrenuo naglavačke, decembra 2002. Testovi su potvrdili da je Taunsend otac dece, a Ferčajld je odmah pozvana u Kancelariju za socijalna pitanja, gde ju je osoblje upozorilo da joj deca mogu biti oduzeta u bilo kom trenutku. „Čim sam sela, došli su i zatvorili vrata, i samo su... počeli da me rešetaju pitanjima poput: ‘Ko si ti?’“.
Foto: Lidija Ficdžerald
Da bi se isključile greške u DNK testiranju, naloženo je da se uradi provera u drugoj laboratoriji. Rezultati su bili isti: Taunsend je bio otac, ali Ferčajld nije imala biološku vezu sa decom. Usledila je 16-mesečna noćna mora, koja se završila tek kada je Lidijin advokat došao do zapanjujućeg otkrića: ona je bila jedna od tridesetak osoba širom sveta za koje je otkriveno da su „prirodne“ himere.
Himerizam se najčešće dešava kada je neko prvobitno trebalo da se rodi kao blizanac, ali su se u majčinoj utrobi dve oplođene jajne ćelije spojile
Pre tog nalaza, stvari su izgledale mračno za Ferčlajd i njenu porodicu, jer su zvaničnici pokrenuli sudski postupak da joj se oduzme starateljstvo nad decom.
Država je čak poslala sudskog službenika u porođajnu salu kada je rodila svoju treću bebu, začetu pre razlaza sa mužem, kako bi DNK test mogao da se uradi čim se dete rodi. Ponovo je otkriveno da beba nema DNK vezu sa majkom, a Lidija je osumnjičena da je - plaćena surogat majka.
„Sedela bih i večerala sa svojom decom i samo plakala. Oni bi me gledali kao da pitaju: ‚Šta nije u redu, mama?‘. Došli bi da me zagrle, a ja nisam mogla da im objasnim o čemu se radi, jer ni ja nisam razumela“.
Na sreću majke, na svojoj strani je imala marljivog advokata. U početku je sumnjao u njenu priču, ali je konačno odlučio da preuzme slučaj nakon što je uvideo koliko je Ferčajldova nepokolebljiva u tvrdnji da su deca njena. Istražujući, advokat Alan Tindel naleteo je na slučaj žene iz Bostona Karen Kigan, kojoj je 1998. bila potrebna transplantacija bubrega. NJena porodica je bila podvrgnuta testiranju krvi, da bi se videlo da li ima kompatibilnih za doniranje bubrega, ali, rezultati su otkrili da Kigan nema DNK vezu sa dvojicom od njene trojice sinova.
Lekari su uzeli uzorke DNK sa celog Kiganinog tela, nadajući se da će pronaći dokaze o zajedničkim genima sa njenim sinovima. Nije bilo uspeha sve dok im Karen nije rekla da je nekoliko godina ranije uklonila čvor na štitastoj žlezdi. Uzorak tog tkiva, uskladišten u obližnjoj laboratoriji, pokazao se kao ključ za rešavanje medicinske misterije, pošto je otkriveno da DNK sadržan u uzorku ima veze sa DNK Kareninih sinova. „U (Karenijoj) krvi ona je bila jedna osoba, ali je u drugim tkivima imala dokaze da je spoj dve osobe“, rekla je bostonska patološkinja dr Lin Ul za ABC.
Himerizam se najčešće dešava kada je neko prvobitno trebalo da se rodi kao blizanac, ali su se u majčinoj utrobi dve oplođene jajne ćelije spojile, postajući jedan fetus koji nosi dva jasno odvojena lanca DNK. U himerama, njihov blizanac živi mikroskopski negde u telu kao DNK. Oni su u suštini sopstveni blizanci - u jednom telu.
Verovatno danas ne bih imala svoju decu da moji advokati nisu otkrili slučaj Kigan
Uglavnom, nakon što su se obavestili o slučaju Kigan, Lidijini advokati su počeli da istražuju da li bi himerizam mogao da pruži odgovor zašto njihova klijentkinja i njena deca ne dele genetski materijal. Prvo je testiran genetski materijal Lidijine majke, što je pokazalo vezu između dece i njihove bake. A što se Lidije tiče, ispostavilo se da njena koža i kosa sadrže jedan genom, a grlić materice drugi - onaj koji odgovara genomu njene dece.
Tako je potvrđeno da je Lidija zaista himera i da je njen „nevidljivi blizanac“ živeo samo u njenim jajnicima. NJena bliznakinja, koja nikada nije rođena – bila je biološka majka njene dece. Zahvaljujući novim dokazima, slučaj je odbačen i Lidija je konačno mogla da nastavi normalan život sa svojom decom. „Verovatno danas ne bih imala svoju decu da moji advokati nisu otkrili slučaj Kigan“.
Himerizam ovog tipa naziva se „tetragametički” – formira se u ranoj fazi trudnoće kada se dve jajne ćelije oplode sa dva spermatozoida i formiraju jedan organizam iz dva zigota. Odnosno, verovatno je Lidijna majka trebalo da rodi blizance, ali se u ranoj fazi embrionalnog razvoja slabiji embrion spojio sa jačim, a rodilo se samo jedno dete.
*Nastavak teksta možete pročitati u novom izdanju Trećeg oka.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU