Oglas
· · Komentari: 1
POVRATAK U DETINJSTVO

OKITITE JELKU BOMBONAMA: Ovako su naše bake i deke ukrašavale novogodišnje drvce (RECEPT)

Da li sećate salonskih bombona?

1639386573_shutterstock_1277725732.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Umotani u zelene, crvene, žute, plave, zlatne ili srebrne sjajne papiriće, tzv. salonske bombone bile su deo božićne tradicije ukrašavanja jelke mnogih generacija. Kada god se prisetimo tih bombona uvek nam se osmeh pojavi na licu i vrati nas u ona lepša vremena - naše detinjstvo.

Od antičke tradicije do srpske

Iako je danas kićenje jelke deo tradicije gotovo svake porodice u našim krajevima, nekada se umesto toga palio badnjak.

Pročitajte još: Top 10 NAJSKUPLJIH novogodišnjih ukrasa! (FOTO)

Taj običaj potiče još iz praslavenskih vremena, dok je kićenje jelke preuzeto iz tradicije germanskih naroda. Naime, oko 1600. godine običaj kićenja jelke prvi je put zabeležen u nemačkom Porajnju (pokrajini uz reku Rajnu), a odatle se proširio čitavim hrišćanskim svetom. Smatra se da su Germani inspiraciju pronašli u antičkim verovanjima. Zimzeleno drvo u njihovom je svetu simbolizovalo plodnost, a grane su kitili svećama kako bi osigurali dobar urod i odbili zle sile.

Ukrasi koje su tada koristili naši preci drastično su se razlikovali od ovih današnjih. Osim oraha i malih jabuka, na jelci se se uvek mogle naći tzv. salonske bombone. Ovi slatkiši su uveseljavali generacije dece širom naše zemlje.

Ručno rađene bombone

Umotani u šarene papire mamili su s jelke, ali nisu se smeli jesti bilo kada. Zamišljeni samo kao posebna poslastica nakon što se raskiti bor, deci su bili strogo zabranjeni tokom praznika.

Naše se bake i deke sećaju kako su krišom uzimali bombone s jelke, pa u prazne papiriće umotavali zrnca kukuruza, kamenčiće ili grančice kako bi odrasli mislili da su slatkiši i dalje netaknuti.

Pre nekoliko vekova izrađivale su ih seoske žene. Kako čokolada ili bilo koji drugi slatkiš tada nije bio često dostupan, decu su barem tokom praznika pokušavali da obraduju slatkim poklonima. Žene bi se okupljale i uz pesmu napravile i po nekoliko hiljada bombona za čitavo selo. Kasnije su se oni mogli naći i na pijacama.

Recept za salonske bombone

Izrađuju se prema tradicionalnom receptu, a ako želite, možete se i sami upustiti u njihovu izradu.

Trebaće vam tri osnovna sastojka: šećer, voda i želatin. Tome možete dodati i ekstrakte vanile ili nekog drugog ukusa, zavisno od toga kakve bombone želite.

Foto: Shutterstock

Sve je sastojke potrebno dobro promešati i prokuvati u vodi. Koristite li pola kilograma šećera, potrebno je oko 250 ml vode, a sve ostale sastojke možete dodati u zavisnosti od vaših želja. Nakon što dobijete gustu jednoličnu smesu, izlijte je u poslužavnik ili tepsiju i pustite da se ohladi. Kada je smesa potpuno hladna, izrežite ih u obliku duguljastih bombona, a za potpun doživljaj umotajte ih u šarene papiriće.

Ako ste i vi među nostalgičnim zaljubljenicima u ove slatkiše, zašto ne pokušate da ih napravite baš ovog Božića? Ne samo da ćete uživati u ukusu detinjstva, nego ćete i svojoj deci pokazati kako se nekada kitila jelka.

(stvar ukusa)

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUK

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas