Imaju sjajno lišće i raskošne cvetove.
Kamelije su decenijama bile cenjeno od strane baštovana. Uspevaju u blagoj klimi, dostupni su u hiljadama sorti. Ovi širokolisni zimzeleni grmovi imaju izdržljivo, sjajno lišće i raskošno cveće. Najčešće vrste kamelija su Camellia japonica i Camellia sasankua.
Pročitajte još: Ocenite golim OKOM: Evo kako prepoznati kvalitetan RASAD
Visina / širina: Većina grmlja dostiže visinu između 6 i 12 metara i otprilike toliko široku.
Vreme cvetanja: Različite sorte kamelija cvetaju od kasne jeseni do sredine proleća. Neposredne sadnje ranih, srednjih i kasnih sorti, a cveće možete imati od novembra do aprila ili maja.
Boja i karakteristike cveta: Prekrasno cveće, uglavnom belo i nijanse ružičaste ili crvene, i raznih kombinacija. Dolaze u raznim oblicima: anemona, jednostruka, poludvostruka, formalna dvostruka, dvostruka u obliku ruže i božur. Životni vek: Kamelije su dugovečne biljke, neke žive više do 100 godina, piše Garden Desing.
Sadnja:
- Kada saditi: U zonama 8-10, kamelije se mogu saditi u jesen, zimu ili proleće. Međutim, u zoni 6 ili 7 ih je bolje saditi u proleće kako bi se omogućilo uspostavljanje korenja pre nego što nastupi hladnije vreme.
- Gde saditi: Lokalitet na mestu zaštićenom od vetra. U vrućim klimatskim uslovima locirajte ih tamo gde su zaštićeni od jake svetlosti ili sunca može da opeče lišće.
- Kako saditi: Biljni nivo sa površinom tla; posebno izbegavajte preduboku sadnju. Rupa za sadnju treba da bude duboka kao matična kugla i dvostruko šira. Ponovo napunite i ubacite koren u rupu duboku od 6 do 8 cm. Centrirajte biljku i napunite, naginjući zemlju prema stranama. Vrh cveća treba da bude 4-8 cm iznad nivoa tla.
Nega zemljište:
Treba da se dobro drenira sa pH od 6 do 6,5 (blago kiselo). Neka bude vlažno.
Hranite jednim od mnogih dostupnih đubriva kamelija ili opštim đubrivom 10-10-10 na proleće nakon što cvetovi padnu. Izbegavajte hranjenje kamelija nakon jula, jer kasno hranjenje može prouzrokovati opadanje pupoljaka. Voda: Prvih nekoliko godina redovno zalivajte, a zatim održavajte zemlju vlažnom, ali ne prevlažnom. Redovno im obezbedite vodu u suvoj klimi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU