Nepravilno zalivanje orhideja je najčešći uzrok njenog propadanja. Zalivanje orhideje nije komplikovano, ali zahteva drugačiji način razmišljanja od zalivanja drugih sobnih biljaka.
Koren orhideja
Većina orhideja koje se uzgaja u kući su epifiti, što znači da žive u prirodi držeći se za drveće ili čak kamenje. Koreni ovih biljaka su visoko specijalizovani organi koji se dramatično razlikuju od korena drugih biljaka. Korenje orhideja okruženo je tankom membranom. Ova višenamenska membrana brzo upija velike količine vode, prijanja na grube površine i podstiče razmenu minerala i soli.
Najvažniji savet kojim se treba voditi je da većina orhideja pre želi da bude malo zalivana nego preterano. Korenje koje je stalno vlažno brzo će postati trulo.
Pročitajte još: ZALIVANJE BILJAKA tokom zime se menja: Uz jedan trik znaćete da li im je potrebno vode
Uobičajene greške u zalivanju orhideja
Orhideje su tropske biljke, pa mislimo da vole puno vode, ali ipak to nije slučaj. One su tropske biljke koje žive na drveću. U svom prirodnom staništu, izloženi su kišama koje mogu da traju satima ili čak danima, ali mnoge vrste su takođe prilagođene sušnom periodu gde padne malo kiše.
Prečesto zalivanje
Orhideja nikada ne bi trebalo da bude u mirnoj vodi. Orhideja treba da se potpuno osuši između zalivanja.
Zalivanje noću
Bez obzira koju vrstu orhideje uzgajate, uvek je zalivajte ujutru.