Povedite računa da vaša deca ne dođu u dodir sa ovim biljkama
Kineska glicinija je listopadna, višegodišnja puzavica iz roda Wisteria, poreklom iz Kine. Iako je puzavica, može se oformiti i u obliku drveta, sa talasastim deblom i visećim granama.
Pročitajte još: Misterija Stounhendža je KONAČNO REŠENA - stručnjaci uspeli da otkriju čemu je služio (FOTO)
Ova biljka je drvenasta lijana poreklom iz Kine. Veoma često se gaji kao ukrasna biljka po baštama i vrtovima i kao puzavica na kućama. Može biti oko 20 metara visine. Ova biljka je najprepoznatljivija po prelepim svetlo plavoljubičastim grozdastim visećim cvastima. Cvetovi slični cvetovima bagrema se svi otvaraju istovremeno za razliku od cvetova u grozdastoj cvasti bagrema.
Pročitajte još: Zašto se kaže "KAO DA JE PAO S KRUŠKE"? Nećete verovati kakvo značenje se vezuje za ovu voćku
Listovi su neparno perasto složeni, tamno zelene boje, dugački do 30 centimetara. Svaki list sadrži 7 do 11 listića zašiljenog vrha. Cvetovi se javljaju pre listanja (od aprila do juna). Nekada glicinija cveta i u ranu jesen. Kod nas se veoma retko mogu videti plodovi, kožaste mahune sa puno semena.
Otrovni delovi biljke
Pročitajte još: NAJZNAMENITIJE SRPKINJE: Za mnoge od njih niste čuli, a dugujemo im veliku zahvalnost
Svi delovi glicinije sadrže otrovne supstance lektine. Najotrovniji sastojak je glikozid-vistarin, njega najviše ima u kori. Zabeleženi su slučajevi da su deca grickala ili sisala mlade grančice zbog slatkog ukusa, što ubrzo dovodi do mučnine i povraćanja i upale želuca. Zabeleženi su i slučajevi težih trovanja dece koja su konzumirala semena.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU