Nema lepšeg prizora od šetnje gradskim ulicama gde će svaki vaš pogled završiti na nekoj od mnogobrojnih terasa, koje su vredne ruke oplemenile raskošnim cvetovima raznih boja
Najčešći izbor biljaka za ulepšavanje balkona su muškatle. Malo je poznato da one pripadaju večno zelenim biljkama koje vode poreklo iz Južne Afrike. Dolaze iz porodice Geraniaceae koja je najpoznatija po predstavnicima iz roda zdravaca. Danas se zna za više od 280 vrsta perena, sukulenata i žbunova koji pripadaju ovoj porodici.
Muškatle, kao višegodišnje biljke, mogu biti pravi izbor ako želite da osvežite svoj kućni prostor, pre svega terasu ili balkon, ali isto tako vrlo su zahvalne i za gajenje u vrtu jer ne zahtevaju posebne tretmane i negu pri održavanju. Mogu se gajiti u univerzalnom baštenskom zemljištu, na neutralnom do blago alkalnom tlu. Sadnju u spoljnom prostoru treba obavljati nakon prolaska mrazeva, a pre početka leta, kako biste osigurali da se biljke dobro prime. Da biste imali bujne biljke u saksijama i žardinjerama, potrebno je da za sadnju koristite dobar i kvalitetan kompost. Uz dobro zalivanje, možete na ovaj način kombinovati muškatle sa drugim nežnim biljkama jer su same muškatle dosta krte i lako se kidaju i lome. Zalivanje je najbolje da obavljate u jutarnjim časovima, vodeći računa da ne bude previše vode u saksiji, jer u protivnom može doći do pojave žutih ivica na listovima i truljenja same biljke.
Photo: Unsplash
Razmnožavanje muškatli je prilično jednostavno i najčešće se preporučuje da pravite reznice - odsecite zdravu stabljiku biljke sa vršnih delova i, ukoliko ima cvetova na njoj, uklonite ih. Na odsečenom delu treba da ostanu dva lista na vrhu. Napunite saksiju kompostom i lagano umetnite reznice. Postavite je na toplo i svetlo mesto i, uz redovno zalivanje, već nakon dve do tri nedelje možete očekivati prve uspešne rezultate u ožiljavanju reznica. Najoptimalniji period za uzimanje i pravljenje reznica je septembar mesec, dok su biljke u veoma aktivnoj fazi rasta, pa je i mogućnost ukorenjavanja reznica veća.
Muškatle spadaju u biljke koje za svoj rast i razvoj zahtevaju redovno orezivanje tokom sezone cvetanja (potrebno je da svaku precvetalu granu orežete odmah nakon što spadne i poslednji cvet sa nje). Takođe, neophodno je nakon perioda zimskog mirovanja, na suvom i prohladnom mestu, muškatle orezati na polovinu svoje veličine čime se ubrzava cvetanje u toku prolećne sezone. One izuzetno dobro podnose osunčane pozicije, mada će podjednako dobro uspevati i u senci. Ukoliko je vaš balkon okrenut ka jugu, u toku najtoplijeg dela dana tokom leta izmestite saksije u hlad kako ne bi došlo do ožegotina od jakog sunca po površini listova.
Photo: Unsplash
Đubrenje muškatli mora biti intenzivno, na svake dve do tri nedelje, kako tokom prolećnih meseci tako i tokom intenzivnog perioda cvetanja.
U skladu sa starim narodnim verovanjima, prisutna je i danas simbolika koju nose muškatle, pa se tako mnogi odlučuju za njihovo gajenje u skladu sa simbolom. Veruje se da muškalta belih cvetova odbija zmije, pa su one najčešće sađene u dvorištima, a sa druge strane smatralo se da ove muškatle donose plodnost. Muškatla crvenog cveta simbolizuje dobro zdravlje i smatra se zaštitnim cvetom, dok se ona ružičastih cvetova najčešće koristila u ljubavnim čarolijama.
Danas se pojedine vrste muškatli kombinuju sa ehinaceom za lečenje bronhitisa, kao i za ublažavanje tegoba kod groznice i upale bubrega. Ulje ove biljke se koristi kao pojačivač ružinog ulja, ali i kao njegova zamena. Aromatične vrste muškatli se upotrebljavaju u industriji parfema, a naše bake ih i danas koriste kao prirodne pojačivače arome za domaće slatko koje prave od raznog voća.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBKU
BONUS VIDEO: