Hlorofitum je biljka koja pročišćava vazduh u prostoriji.
Hlorofitum, ili zeleni ljiljan, spada u višegodišnje biljke, i veoma je jednostavan za održavanje.
U potpunosti je nezahtevna biljka, i jako je otporna na sve uslove - odlično podnosi visoke i niske temperature, kao i mesta koja nemaju dovoljno sunca, a ni suša joj ne smeta.
Pročitajte još: "Devojačka sreća": Zašto spatifilum treba pokloniti neudatoj devojci?
Zimi može da podnese temperaturu do 7 stepeni, dok se tokom leta čuva u prostorijama oko 26 stepeni.
Hlorofitum je lepa viseća biljka sa dugim i uzanim listovima zelene ili svetlo zelene boje. Cvetne drške su duge sa sitnim belim zvezdastim cvetovima na krajevijma.
Foto: Piksabej
Kako se gaji hlorofitum?
Hlorofitum se u proleće i leto zaliva obilnije, a po potrebi i svakodnevno ako zemlja brže upija, a povremeno ga treba i prihraniti blagim rastvorom đubriva.
Zimi se zalivanje smanjuje na jednom nedeljno, a kako bi bolje napredovala tokom zimskog perioda, jednom mesečno ga treba istuširati mlakom vodom zbog prašine sa površine listova.
Može da se gaji i u "vodenoj kulturi" - u posudi sa vodom i kamenčićima, a ukoliko se gaji u zemlji, potrebno je presađivati ga kada žbun postane prevelik za saksiju u kojoj se trenutno nalazi, a koren počne da viri iz dna saksije.
Foto: Printskrin/Jutjub/Houseplant Hacks
Zašto je hlorofitum koristan?
Hlorofitum je prirodno dezinfekciono sredstvo, zato što upija 95 posto ugljen-dioksida iz sobe i veliku količinu formaldehida, koji se oslobađa iz duvanskog dima, ili isparavanjem boja, lakova i drugih sredstava za dezinfekciju.
Jedan hlorofitum je dovoljan da pročisti vazduh u prostoriji do 20 kvadrata.
S obzirom da je hlorotifum višegodišnja biljka, njen životni vek može biti i do deset godina, ako se uzgaja kako treba.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU