Orhideju je lepo kupiti kako za poklon drugima tako i samom sebi. Možemo slobodno da ih uvrstimo u najlepše sobno bilje. Svaki kutak učiniće lepšim i prijatnijim.
Kada kupujemo orhideju važno je koju biramo, a da bismo to znali imamo nekoliko jednostavnih smernica.
Kako kupiti zdrave orhideje?
Dobro je da preduzmete nekoliko koraka kako biste bili sigurni da ćete dobiti najzdraviju moguću biljku, onu koja će nakon prvog cvetanja nastaviti da ukrašava vaš dom.
Da li treba da kupimo procvetalu orhideju?
Većina nas kupiće orhideju koja je već procvetala jer izgleda tako privlačno da jedva čekamo da je dodamo kutku gde smo je zamislili. Ovaj izbor, međutim, može imati i lošu stranu. Cvetanje oduzima ogromnu količinu energije biljci. Zato, ako želite da povećate šanse biljci za prilagođavanje vašim uslovima uzgoja, najbolje je kupiti biljke koje ne cvetaju.
Pročitajte još: Kako se pravilo gaji BONSAI u zatvorenom? Male, kućne biljke ulepšaće svaki enterijer
Na šta treba da obratimo pažnju ako kupujemo orhideju koja je procvetala?
Korenje orhideje
Korenje je najvažniji deo orhideje. To su visoko specijalizovani organi koji brzo sakupljaju vodu i čak obavljaju fotosintezu. Korenj zdrave orhideje biće svetlo zeleni kada se osuše i tamno zeleni kada su mokri. Trebalo bi da postoji dugačak, šiljast, sjajan, zeleni vrh koji raste. Što je vrh viši, biljka je zdravija. Mrtvi koreni orhideja su smežurani i pocrneli kada su mokri, a beli kada se osuše, piše The spruce.
Lišće orhideje
Trebalo bi da tražite listove koji su debeli, blago obojeni i tvrdi. Listovi bi trebalo da budu blago žuto-zeleni, gotovo poput zelene jabuke. Previše sjajno zeleno lišće znači da je biljka verovatno prehranjena, što bi trebalo da izbegnemo.
Cvetovi orhideje
Ako kupujete biljku u cvetu, izbegavajte onu sa već otvorenim cvetovima. Cvetovi orhideje mogu da traju mesec dana ili više, ali ako kupite biljku sa neotvorenim cvetovima, duže ćete uživati u njenim prelepim bojama.