U Sredozemlju maslina može da poraste i po 10 metara u visinu i, naravno, daje plod. Međutim, ovo drvo može da se gaji i kod nas.
Maslina u našim uslovima može da uspe i poraste do tri mestra samo ako joj priredite uslove kao što ih ima u Sredozemlju.
Pročitajte još: Ne ide vam na poslu? Okružite se biljkama koje DONOSE NOVAC
Za početak, maslinu treba zasaditi u saksiji koja može da se iznosi na sunce i unosi tokom zime. Pošto raste sporo, oko 10 santimetara godišnje, maslina se presađuje svake druge godine. Ipak, važno je svakog proleća saksiju dopuniti svežom zemljom. Zemlja mora da bude lagana, propusna i sa dosta peska.
Zasadite je u saksiji, da bi je iznosili i unosili.
Saksija sa maslinom stoji napolju od maja do oktobra, odnosno, unosi se čim noćna temperatura počne da se približava nuli. Jedna od mogućnosti je da se drvo pokrije najlonom, ali maslina će lepo napredovati samo ukoliko imate zastakljeni balkon.
Pročitajte još: PET biljaka koje NE možete UBITI
Naime, maslina i zimi mora da ima dosta svetla, a pošto je to sezona rasta za ovo drvce temperatura ne sme da prelazi 15 stepeni i padne ispod pet stepeni. Maslina se zaliva leti često (ne prska se lišće), ali i zimi redovno.
Maslina i zimi raste , ali mroate kontrolisati njen rast!
Zimski period je najvažniji za ovo drvce, jer u jesen počinju da se pojavljuju grane "divljaci". Maslina ne bi smela da raste naglo i ova grane se lako prepoznaju jer su tanke i nesrazmerne u odnosu na osnovno drvo. Da ne bi isrpljivali drvo slobodno isecite ovakvu "divljak" granu. Inače, oblikovanje masline se radi u proleće, a orezivanje joj daje željeni oblik i pospešuje rast.
Pročitajte još: PRVA POMOĆ za orhideju: Makaze i STIROPOR
Maslina može biti i bonsai drvo, ali i da se gaji u velikoj saksiji kao pravo drvce. Plodove ne treba očekivati ni u slučajevima kada ste sadnicu doneli iz Grčke.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU