Pozicija, u kojoj je glava skroz iskrivljena nadole je postala deci prirodna.
Deca sve češće krive vrat i kičmu dok koriste telefone i druge ekrane pa mogu nastati ozbiljni deformiteti. Postoje tri jednostavna načina da sprečite krivljenje i naučite dete da drži pravilan položaj. Vaše dete je na krevetu, leži sa telefonom ili tabletom u rukama i neprestano drži iskrivljen vrat. Da, ova slika je svim roditeljima poznata.
I pre pandemije deca su provodila oko 33 sata sedmično koristeći različite ekrane, što je jedna studija pokazala. Ova pozicija, u kojoj je glava skroz iskrivljena nadole je postala deci prirodna.
Navika se može zadržati jako dugo, čak i tokom celog života, zato je mnogo važno da sprečite ovaj loš položaj.
Pročitajte još: BUŠENJE UŠIJU KOD BEBE: Okrutan čin ili neodoljivi aksesoar?!
Izdvajamo tri načina za jačanje mišića vrata kod deteta:
1. Započnite dan vežbama
Potrebno je svega pet minuta ujutru. Neka deca stanu u položaj na kolenima i rukama postavljenim paralelno. Istežu kičmu zajedno sa vratom i glavom na gore, a potom na obrnutu stranu.
Foto: Depozit
2. Prilagodite položaj
Kada dete koristi telefon ili tablet, objasnite da treba telefon da približi glavi, a ne glavu telefonu. Pokažite na primeru kako to da uradi.
Neka monitor bude u visini očiju, a laktovi...
Ako sedi za stolom, neka monitor bude u visini očiju, a tastatura i laktovi da budu postavljeni ravno. Stopala neka budu postavljena ravno na pod. Promenama navika u svakodnevnim položajima je zaista potrebno dosta vremena i strpljenja. Imajte to na umu.
Pročitajte još: EMPATIJA KAO ŠKOLSKI PREDMET? Da li bi trebalo i u SRBIJI da se uvede? DANCI znaju odgovor!
3. Vežbajte pravilno sedenje - Većina stolica nije prilagođena deci svojom visinom. Zato pokušajte da ih prilagodite tako da im odgovaraju. Kičma će tada lakše da se postavi u prirodnu poziciju. Možete detetu i sami dati primer kako da sedi na prednjem delu stolice i tako opusti ramena.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU