Odnos između majke i ćerke je poseban i specifičan. Čvrst i neraskidiv. Pun topline i ljubavi. Majka je oslonac, uzor, autoritet, putokaz, rame za plakanje, drugarica za ceo život...
Psiholog Elena Kuzmanović kaže da je odnos između majke i ćerke jedan od najsnažnijih i najintimnijih, samim tim i najrizičniji, ukoliko nisu razvile dobru komunikaciju.
Pročitajte još: Postoje TRI ključne rečenice koje treba da kažete detetu da bi postalo GENIJE
Istraživanja su pokazala da ćerke koje su uspostavile dobru komunikaciju sa majkom imaju veće samopouzdanje i samopoštovanje, bolje se odnose prema sebi i prave kvalitetnije partnerske relacije.
Neretko se dešava da se odnosi između majke i ćerke naruše kada je dete u pubertetu. Šta dovodi do jaza među njima i kako je moguće ostvariti dobru komunikaciju u periodu koje je za dete vrlo osetljivo i specifično?
Pubertet je kritično doba kada se odnosi kvare.
- U prelaznom periodu između detinjstva i odraslog doba, polako postajemo sličniji našim roditeljima, u ovom slučaju majci, a pubertet karakteriše proces separacije i individuacije, gde ćerka želi da bude drugačija od majke i da se poštuje njena potreba za mišljenjem i izborima - kaže psiholog.
Ćerka u pubertetu zbunjuje majku i treba strpljenje
Istovremeno, ćerki je potrebno da zadrži osećaj bliskosti sa majkom, ali uz jasnije granice, što majku nekada zbunjuje. U tom teškom periodu se obično "žanje ono što se posejalo ranije", pa je važno da se majka naoruža strpljenjem, da poštuje težinu njenih muka i želju da bude drugačija.
Pročitajte još: TRGNITE SE! Ako je majka NESREĆNA, deca će biti POPUT NJE!
Kao odrasla osoba, majka je emocionalno pripremljenija da se nosi sa teškom komunikacijom, promenama raspoloženja i burnim reakcijama ćerke, dok su adolescenti veoma zbunjeni onim šta im se dešava.