Deca koja veruju u sebe imaju veću šansu da budu zadovoljna i ostvarena kasnije u životu a važna uloga u tome pripada roditeljima.
Naučite da pohvalite svoje dete ali budite umereni sa komplimentima jer reči imaju neverovatnu moć. Budite, pre svega, realni, zato što fraze nemaju isti efekat kao istinska pohvala.
Recimo, kada vaše dete dobije peticu u školi ili nagradu na takmičenju, možda vam neće biti lako da obuzdate oduševljenje ali preterano iskazivanje sreće, poput "fantastično si to uradio" ili "neverovatno si pametan", može negativno uticati na njega, smatra klinički psiholog Nikolas Vesters.
Pročitajte još: Da li treba ŠPIJUNIRATI decu? Obavezno! I to na OVAJ NAČIN, da vas NE UHVATE
- Deci s niskim samopouzdanjem takve izjave stvaraju dodatni pritisak, pa se može desiti da sledeći put izbegavaju zadatke ako im se učini da su previše zahtevnim - kaže Vesters.
Kada dobije peticu, ne govorite detetu "tako si pametan!" Pohvalite rad.
Nije dobro ako govorite detetu: "Najbolji si, najpametniji ili najlepši", bilo da jer reč o nesigurnom mališanu ili onom sa viškom samopouzdanja. Shvatiće to kao poruku da vrede samo ako ispune nečija očekivanja. Mnogo je bolje pohvaliti njihov trud jer im tako ne postavljate nerealna očekivanja.
Stručnjaci smatraju da nije isto ako detetu kažete da je nešto dobro uradio ili da je genije. Pohvala podstiče samouverenost, da uvek treba da se trudi bez obzira na rezultat i ne stvara mu lažnu sliku.
Pročitajte još: PSIHOLOZI TVRDE: Sada su mnogi RODITELJI dobili priliku da UPOZNAJU svoju decu
Pohvala treba da motiviše decu, lako je primetiti njihovo loše ponašanje, potrudite se da primetite ono dobro što urade. Mališanima će biti drago ako pohvalite njihove drugove, odnosno ako iskažete poverenje u njihov odabir prijatelja ali samo ako ste potpuno iskreni.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJBUKU