Prva asocijacija biti čuveni persijski tepisi, a kako i ne bi, kada su raskošni, živopisni, luksuzni i očaravajuće lepi.
Ko nije poželeo da ima persijski tepih? Persijski tepih je sinonim za skupocenost, trajnost i kvalitet. Izrađuju se vekovima, a najstariji tepih ove vrste, koji se danas čuva u muzeju u Sankt Petersburgu, datira iz 5. veka p.n.e.
Pročitajte još: Moderan dom: UGAONI i KOCKASTI prozori su trend koji je došao da ostane! (FOTO)
Nezaboravna kupovina
Cena persijskog tepiha?
Cene novih persijskih tepiha variraju u zavisnosti od veličine, ali uglavnom ih ne možete pronaći ispod 1.000 evra, a neki sežu i do par hiljada evra. Moj savet je da pogledate na sajtovima gde se prodaju polovne stvari, jer često možete naleteti na lep primerak, ukoliko umete da ga prepoznate. Stazicu koja ide pored kreveta, uspela sam da nađem za 150 evra.
Pitate se zbog čega je cena vrtoglava?
Persijski tepisi se prave isključivo ručno i od prirodnih materijala. Za njihovu izradu koristi se svila, pamuk ili 100% vuna. Svilene niti su izuzetno tanke, a persijski tepisi se izrađuju ručno, od početka do kraja. Broj čvorova koje treba utkati u potku zavisi od veličine samog tepiha, a imajući na umu koliko su tanke niti svilenog konca, za izradu mogu biti potrebne i godine. Pamučni tepisi su tek za nijansu povoljniji od svilenih, koji su najskuplji.
Ne postoje dva ista persijska tepiha, svaki je unikat.
Najcenjeniji su tepisi iz mesta Kerman, Tabriz, Nain, Isfahan i Kashan, koji su poznati po proizvodnji persijskih tepiha.
Kako se održavaju?
Kako bi persijski tepih dugo godina zadržao svoj sjaj i kvalitet, neophodno ga je redovno i pravilno održavati.
Persijske tepihe ne treba usisavati. Čišćenje je poželjno vršiti metlom sa mekim vlaknima.
Istresanje tepiha spada u regularne radnje koje su priprema za pranje tepiha, u cilju oslobađanja od prašine i drugih nečistoća. Međutim, sa istresanjem persijskog tepiha potreban je poseban oprez. Možete ga istresati, ali ne često i nikako na direktnoj sunčevoj svetlosti.
Ukoliko imate fleku na tepihu, tretirajte ga isključivo hladnom vodom i budite izuzetno pažljivi! Hemijska sredstva koja koristite treba da budu namenjena isključivo za persijske tepihe, a četke treba da budu meke. Idealne su četke napravljene od konjske dlake.
Prilikom pranja možete u vodu dodati malo sirćeta, kako biste osvežili boje tepiha. Ako napravite fleku, nakon njenog uklanjanja tepih osušite fenom, ali nikako direktno. Prvo ga zaštitite tankom tkaninom, a nakon sušenja vlakna rasčešljajte prstima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU