Imate prazan kutak u kući koji biste voleli da popunite, imamo ideju za vas. Pored toga što će oplemeniti vaš prostor povoljno će uticati i na vaše zdravlje.
Dokazano je da i samo 5 minuta gledanja u akvarijum pozitivno utiče na regulaciju krvnog pritiska.
Pred vama je mali vodič za početnike u akvaristici
Pročitajte još: Kako da vaš DOM DELUJE UMIRUJUĆE: Saveti za SREĆNU DEKORACIJU
U idealnom slučaju lokacija za akvarijum treba biti sa što manje sunčeve svetlosti jer bi to moglo da izazove probleme. Još jedna stvar na koju treba da obratite pažnju je da postolje na kome ćete držati akvarijum može da izdrži težinu. Kada ste proverili ove dve stvari možete izabrati vaše nove male kućne ljubimce za slatkovodni akvarijum, a o morskoj akvaristici ćemo pričati sledeći put.
Kao početniku preporučujemo vam sledeće vrste:
Gupi
Vesele, razigrane, šarene ribice, koje pripadaju vrsti živorotki, što znači da će vas uskoro iznenaditi prinovama.
Moli i Ksifo
Ovo su slične vrste koje se mogu zajedno čuvati. Treba obratiti pažnju jer mogu da dostignu veičinu i do šest centimatara, pa im je potrebno obezbediti veći prostor.
Pročitajte još: OVO DO SADA NISTE ZNALI: 16 NEVEROVATNH upotreba tečnosti za ispiranje usta
Početnici treba da izbegavaju ove ribice:
Neonke
Ovo ribice su jako popularne, ali su osetljivije na loš kvalitet vode.
Zlatna ribica
Još jedan popularni izbor je zlatna ribica koju svi žele da imaju. Ta mala ribica koju iznesemo iz radnje sa dva do tri centimetara vrlo brzo može da dostigne veličinu i do trideset centimetara. Tako da ako se ipak odlučite da iste kupite trebaće vam sto litara vode po ribici.
Ako želite da oplemenite prostor vašim ribicama preporučuje se da kupite neke osnovne biljke ili prirodno drvo, a izbegavajte veštačke ukrase.
Šta vam je potrebno od opereme
Akvarijum
Uprkos mišljenju da su akvarijumi velikih dimenzija teži za održavanje to nije tačno. Hemijske promene u vodi se dešavaju sporije i ljudska intervencija nije potrebna tako često da bi se održao dobar kvalitet vode.
Preporučena veličina je više od pedeset litara za gore navedene vrste ribica, a za neke druge i daleko više. Dovoljno je krenuti sa pet, šest ribica, a taj broj će se uskoro povećati, pa ćete moći i da ih poklonite.
Filter
Primarna uloga filtera je biološka filtracija. Šta to znači? Dobre bakterije koje nastanjuju filter razgrađuju štetne materije iz vode. Mehanička filtraija je sekundarna i služi isključivo da održi vodu bistrom.
Pročitajte još: Koliko puta ste izgovorili: LOŠA KUCA! Nemate AUTORITET ili pas nešto PORUČUJE?
Najviše ljudi pravi grešku jer ne formira filter na pravi način, pa dolazi do uginuća ribica. Prvih nedelju do dve potrebno je da se filter nalazi sam u akvarijumu bez ribica, dodaje se po jedno zrnce hrane dnevno da bi se omogućilo stvaranje dobih bakterija.
Svetlo
U slučaju da vaše iskustvo sa akvarijumom želite da zadržite isključivo na držanju ribica možete koristiti bilo koje svetlo, a ako želite da se upustite u svet akvarističkih biljaka onda će vam biti potrebno svetlo jakog intenziteta.
Pumpa za vazduh i grejač
Ove komponente su opcione, u zavisnosti od temperature stana (povoljna temperatura oko 25 stepen) u slučaju grejača isti nije potreban. Kada je reč o pumpi njenu funkciju može zameniti filter, koji ako se namesti da talasa vodu omogućava razmenu kiseonika i efektivno menja pumpu.
Pratite nas na INSTAGRAMU I FEJSBUKU