Faraoni su ih obožavali, Aleksandar Makedonski je poharao Indiju, a jedan papa je čak i umro od njih
"Dijamanti su večni"! Tvrdi to i Šon Koneri u sedmom filmu serijala o Džemsu Bondu i sa njegovom konstatacijom nema nikoga ko se ne bi složio! Najbolji prijatelj svake devojke je neizostavan deo vereničkog prstena, ogrlice. Vrede pravo bogatstvo, a jedani je prodat za 83 miliona dolara.
Ovaj čarobni staklenčić hiljadama godina unazad razgaljuje ljudsku maštu, za njega se otimaju najmoćniji, o njemu se ispredaju razne priče... Egipatski faraoni su smatrali da je dijamant sinonim sunca, da daje snagu, hrabrost. Postavili su ga na sredinu "Ankha" hijeroglifa koji znači život. U 8. veku pre nove ere pojavio se pojam "adamas" u grčkim tekstovima koji je označavao termin "neumoljiv" ili "nepobediv" kaže Grčka mitologija da je Hronos pretvorio mladića sa imenom Dijamant u kamen, dragocen, najdragoceniji... Smatralo se da je i nenadmašan protivotrov uz sva ranije pomenuta svojstva.
U 4 veku pre nove ere, pojavljuje se u mnogim spisima Indije, na sanskritu, gde je bio već i predmet trgovine. Kaže predanje da je prvi indijski vladar, najmoćniji maharadža odredio plaćanje poreza u dijamantima...
Posvećen Indri, strašnoj inkarnaciji oluje, groma, nosio je mnoga mitska obeležja.
Pročitajte još: Nije svejedno nosite li prsten na levoj ili desnoj ruci: To mnogo govori o vama
Legenda kaže i da je Aleksandar Makedonski upravo zbog dijamanata krenuo u pohod na Indiju.
Navodno, on je u Persiji od jednog mudraca, dobio kartu koja ga je odvela do "Doline dijamanata" koju su čuvale nebrojene zmije. Lukavi Aleksandar je, priča legenda, koristio ogledala jer su se zmije videći svoj odraz uplašile i pobegle.
Prvi validan istorijski opis dijamanata daje u 1. veku istoričar Plinije Stariji koji o dijamantu govori kao o retkoj radosti bogatstva, nepobedivog i otpornog na svaku vrstu nasilja.
Dijamanti su tada predstavljani i kao talismani. Tvrdilo se da leče od mnogih bolesti. Bilo je dovoljno samo staviti dijamant na bolno mesto.
Dijamantski prah je u Srednjem veku korišćen kao čudotvorni sastojak mnogih lekova, ali i vradžbina. Ipak, istorija beleži da je jedan Papa, i to Pije Sedmi umro tako što su ga lečili lekom od drobljenih dijamanata.
Nema vladara koji nije posebno cenio dijamante i koji se nije trudio da u svojoj riznici ima što više dijamanata. Tako je Luj 14. napravio jednu od najvećih kolekcija ikada. Jedan od načuvenijih dijamanata "koh-i-nor" ukrasio je i krunu engleske Kraljice Viktorije.
Pročitajte još: Nova boja je ZLATNA: Našminkajte se na pravi način i sve ćete OBORITI S NOGU
Najveći rudnici dijamanata su u Rusiji, Južnoj Africi, Indiji. Najveći dijamant ikada iskopan i obrađen je čuveni "Kulinan" koji je težio pre sečenja 3.106,75 karata. Legende se ispredaju i o "Pink panteru" čuvenom dijamantu ružičaste boje koji je poslužio i kao potka za serijal filmova sa nenadmašnim Piterom Selersom kao inspektorom Kluzoom.
Dijamant "Pink Panter" je u novembru 2013. prodat na aukciji za rekordnih 83 miliona dolara!