Od početka celuloze, viskoza je uvedena 1890. godine kao jeftinija alternativa pamuku za proizvodnju. Viskoza, takođe poznata kao rajon, je uobičajeno celulozno vlakno. Samim tim što je jeftinija od pamuka, dovelo je do hiperprodukcije ovog materijala.
Danas je viskoza svuda zastupljena, pogotovo u industriji "brze" mode, toliko da je gotovo nemoguće da u ormaru nemate bar neku bluzu ili haljinu od viskoze.
Pročitaj još: SLINGBACK CIPELE zaludele svetske influenserke: Potpetice koje su pobrale najviše lajkova na Instagramu (FOTO)
Međutim, viskoza ima izuzetno štetne efekte na životnu sredinu, kao što je upotreba štetnih hemikalija i neetički resursi za materijal. Na primer, ugljen-disulfid koji se koristi u proizvodnji viskoznih vlakana dovodi i do smrtonosnih nuspojava po zdravlje radnika. Stoga, možda i nije iznenađujuće što viskoza posledično dovodi do veće količine emisije gasova staklene bašte od proizvodnje pamuka.
Alternativa viskozi
Umesto upotrebe viskoze, postoje alternative za koje se možemo odlučiti, kao što su održivija celulozna vlakna. Uz rastuću zabrinutost među opštom populacijom, mnoga novoosnovana preduzeća preuzela su izazov nabavke celuloze iz bezbroj drugih izvora kao što su pomorandže, mleko, drvo i kafa. Čini se da su kompanije shvatile koliko je bitno očuvanje životne sredine kada koriste različite izvore za dobijanje vlakana. Takođe su i potrošači prepoznali koliko je ovo važno, te se sve više i više hvataju za artikle na kojima je naglašeno da su ili reciklirani ili napravljeni na ekološki, odnosno održivi način. Ukoliko ne nailazite na artikle sa ovim obeležjem ili firme koje nalaze alternativne načine prikupljanja celuloze, uvek je bitno da kupujete prirodne materijale kao što su organski pamuk ili lan. Ne samo da su bolji za životnu sredinu, već su i prijatniji i zdraviji za kožu.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU