Kućni ljubimci je važan činilac našeg zdravlja na različite načine
Prema nedavno objavljenoj studiji, pacijentima u hitnoj pomoći samo 10 minuta u društvu četvoronožnih prijatelja može doprineti ublažavanju jakih bolova.
Rezultati istraživanja koje je objavljeno u časopisu Plos one potvrđuju ono što ljubitelji pasa odavno tvrde – da pseća naklonost leči sve bolesti – a daju i dodatnu nadu pacijentima i zdravstvenim radnicima koji se često bore sa ograničenim bolničkim resursima, posebno tokom pandemije koronavirusa.
"Postoje istraživanja koja pokazuju da su kućni ljubimci važan činilac našeg zdravlja na različite načine. Oni nas motivišu, podstiču nas, nameću nam rutinu i stvaraju vezu između ljudi i životinja“, navodi glavna autorka studije Kolin Del, koja rukovodi istraživanjem na klinici "One Health and Wellness" i profesorka je na kanadskom Univerzitetu u Saskačevanu.
Pročitajte još: Pravi razlog zašto mačke NE VOLE kupanje: Da li ste znali?
U pomenutom istraživanju trtaženo je da više od 200 pacijenata u urgentnom centru oceni nivo bola koji osećaju na skali od jedan do 10 (gde bi 10 bio najviši stepen bola). Kod kontrolne grupe nisu preduzimane bilo kakve dodatne aktivnosti, dok su se ispitanici u drugoj grupi desetak minuta igrali sa terapijskim psom, a potom je trebalo ponovo da ocene jačinu bola.
Pokazalo se da su oni koji su se družili sa psom posle toga bol ocenjivali nižim brojem na skali.
Prema tvrdnjama dr Džesike Čubak, višeg istraživača sa vašingtonskog Instituta za istraživanje zdravlja, koja nije bila uključena u studiju, ovo istraživanje ima dobru metodologiju, ali treba još mnogo toga da se nauči o terapijskim psima.
"Rezultati studije su obećavajući“, dodaje dr Čubak. "Naše trenutno razumevanje efekata poseta terapijskih pasa u uslovima urgentnih stanja je prilično ograničeno. Stoga je posebno važno imati više istraživanja u ovoj oblasti“, naglašava doktorka.
Autorka studije, profesorka Del, nada se da ovakva istraživanja mogu doprineti tome da konačno prestanemo da se pitamo jesu li terapeutski psi korisni u medicinskom kontekstu i da počnemo da se pitamo kako da ih bolje integrišemo u zdravstveni sistem.
Bol se može smatrati i fizičkim i psihičkim iskustvom, rekla je Mišel Ganjon, docentkinja psihologije i zdravstvenih studija na Univerzitetu u Saskačevanu, koja nije bila uključena u studiju.
Provođenje vremena sa stvorenjem koje nam donosi radost i koje ne ugrožava naša osećanja može pomoći da se osećamo bolje.
Anksioznost, depresija, podrška ili osećanje odbačenosti mogu uticati na to kako doživljavamo bol, dodaje Mišel Ganjon
Pročitajte još: Znaci da bi PAS trebalo da SMRŠA: Da li primećujete ove promene?
"Stvari koje možete dobiti od kućnih ljubimaca i neke od pozitivnih emocija koje oni izazivaju mislim da bi mogle da utiču na sam doživljaj bola“, navodi Mišel Ganjon.
Erin Bekvel tvdi da je ona to lično iskusila sa svojim desetogodišnjim koker španijelom jer je bolovala od artritisa i autoimunog poremećaja.
"Osećam da bolje kontrolišem situaciju i manje sam uspaničena ili zabrinuta zbog jačine bola, njegove dužine i sličnih stvari otkada imam tu bezuslovnu podršku svog psa“, naglašava Bekvelova. "Naučio je tokom godina da kada imam bolove, da ne može da mi sedi u krilu. Ne moram da mu kažem – on oseća."