Mnoge žene su ubeđene da u vezi bez svakodnevnih trzavica nema ni emocija, pa zato iz takvih "priča" ne odlaze.
I neki muškarci pakuju kofere čim im u odnosu nedostaje hemije kakvu priželjkuju, lude strasti koja ih pokreće, a simbolizuju je patološka ljubomora, opsesivnost, kontrola, žučne rasprave, pa i nasilje.
Pročitajte još: Osim što su LJUBAVNICE, one mnogo i KOŠTAJU! Ovo je TAČNA RAČUNICA
- Nažalost, patnja u ljubavnim odnosima, naročito kod mladih, je romantizovana - kaže Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut.
Kada se kaže strasna veza, obično se misli na onu u kojoj se često događaju i čuju glasne svađe i teatralna mirenja, a ne na onu u kojoj postoji strast među partnerima.
Strast opada kada smo uplašeni...
Međutim, nama seksualna želja opada kada smo napeti ili uplašeni, ali kultura u kojoj živimo snažno asocira seksualnost i agresivnost, pa mnogi parovi mogu da vode ljubav samo ako su se prethodno posvađali, pa pomirili.
Ko traži strast i potvrde ljubavi nesiguran je u sebe.
- Nekome ko snažnu ljubav i strast doživljava kao česte svađe i mirenja, u vezi u kojoj ne postoje svađe je dosadno i on tu oseća nesigurnost i takvoj osobi je potrebno da od partnera često dobija veoma snažne dokaze da je voljena, zbog toga inicira svađe svaki put kada se oseti nesigurnom - objašnjava sagovornica.
Strast ili patologija? Foto: Depozit
Nažalost, nekim ljudima je i dalje teško objasniti da su prešli zdravu granicu, da je njihovo ili ponašanje partnera prestalo da bude dokaz lepih emocija, a svađe, ucene ili kontrole odavno premašile okvire konstruktivnog. Psiholog upozorava da stvari moraju da se promene.
Pročitajte još: Ako ste se pitali šta muškarci misle o ŽENAMA SA SILIKONIMA, evo odgovora
- LJubav nije patnja svađa, durenje, plakanje, vikanje i vređanje, jer ono što osećamo nakon rasprave nije strast nego rasterećenje što je svađa prošla, kao kada izujemo cipelu koja nas je žuljala - zaključuje psiholog.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU