Umetnost Univerzuma zabeležena na fotografiji
Naučnici su danas objavili fotografiju koja prikazuje Zemlji najbliže područje stvaranja zvezda - Rho Ophiuchi, otprilike njih 50, mladih, a sve su slične mase Suncu ili manje.
Najtamnija područja su najgušća, gde gusta prašina u čaurama još stvara protozvezde. Ogromni bipolarni mlazovi molekularnog vodonika, predstavljeni crvenom bojom, dominiraju slikom, pojavljujući se vodoravno u gornjoj trećini i strmo na desnoj strani.
One se događaju kada zvezda prvi put probije svoj natalni omotač kosmičke prašine, izbacujući par suprotnih mlaznica u svemir poput novorođenčeta koje prvo ispruži ruke u svet. Nasuprot tome, zvezda S1 je isklesala užarenu pećinu od prašine u donjoj polovini slike. To je jedina zvezda na slici koja je znatno masivnija od Sunca.
Here it is: @NASAWebb’s one-year anniversary image. Called Rho Ophiuchi, this area shows about 50 young stars in a cocoon of gas and dust. At 390 light-years away, it's the closest star-forming region to Earth: https://t.co/A3e2XLx9Ef
— NASA (@NASA) July 12, 2023
Webb continues to #UnfoldTheUniverse. pic.twitter.com/tfXT8J2xBW
Fotografiju je napravio svemirski teleskop „DŽejms Veb“ povodom svog prvog rođendana. Ona omogućuje da svedočimo vrlo kratkom razdoblju u zvezdanom životnom ciklusu s novom jasnoćom.
I naše Sunce je prošlo fazu poput ove, davno, a sada imamo tehnologiju da vidimo početak priče tuđe zvezde, rekao je Klaus Pontopidan, koji je radio kao naučnik na projektu „DŽejms Veb“ na Naučnom institutu za svemirski teleskop u Baltimoru u SAD, u periodu pre lansiranja i tokom prve godine rada teleskopa.
A za sledeću godinu, naučnici najavljuju ambicioznije ciljeve, preneo je „Zimo“.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU