Oglas
· · Komentari: 0

Jutarnji UMOR može biti poslednica jedne loše navike: Pogledajte šta vam crpi energiju

Postoji nekoliko teorija o tome šta doprinosi povećanju jutarnjeg umora

1694163337_shutterstock_2059077560.jpg
Foto: Shutterstok
Oglas

Hronični stres neminovno nam oduzima najviše energije, uzrokuje umor i emocionalnu iscpljenost. Izvesni nivo stresa je „životni začin“, ipak postoje načini uz koje možemo da se izborimo sa velikim količinama stresa.

Jutarnji umor i nedostatak energije često su posledice loših navika. Ukoliko se pitate, kako je moguće da ste pospani i posle 8 sati sna, prisetite se namirnica koje ste konzumirali u toku prethodnog dana. Krivac se možda „krije“ u obilnoj večeri. Dr Mary Valvano navodi da je obilna i kasna večera u mnogim slučajevima okidač za jutarnji umor.

Doručkuj kao kralj, večeraj kao siromah

“Izreka da doručkujemo kao kralj, ručamo kao princ, a večeramo kao siromah ima biološku osnovu. Ćelije u zavisnosti od doba dana različito metabolišu hranu, telo na jedan način koristi energiju iz hrane u 8 sati ujutro, a na drugi u 18 časova. Kasni večernji obrok može umanjiti nivo šećera u krvi i na taj način delovati na jutarnji umor i nedostatak energije na početku sledećag dana“, kaže Valvano.

Jutarnji umor i energetska pića

Obilna kasna večera može da utiče i na kvalitet sna i naruši cirkadijalni ritam našeg tela. Internista dr Ruvini Wijetilaka naglašava da će manjak kvalitetnog sna, posebno dubokog sna, uticati na niži nivo energije. U najvećem problemu su osobe koje kasno večeraju i spavaju manje od 7 sati.

Stručnjaci dodaju da i pored svega naglašenog, kasni obrok nije isključivi krivac za jutarnju pospanost i manjak energije. Krivce treba tražiti i u energetskim pićima koja naglo podižu nivo šećera u krvi i ugrožavaju zdravlje srca i mozga, izazivaju upale, povećavaju krvni pritisak, kažu lekari.

Pića koja mogu povoljno delovati na mitohondrije

S druge strane pojedina pića, koja takođe sadrže kofein mogu povoljno da deluju na nivo energije i spreče jutarnji umor.

“Kofein iz zelenog ili fermentisanog čaja može da utiče na mitohondije koje su odgovorne za proizvidnju energije”, kaže Valvano.

Mitohondrije su organele u ćelijama, koje omogućavaju da se energija koju unosimo u organizam putem ishrane, pretvori u energiju za ćelije.

Ishrana može da crpi, ali i daruje energiju telu. Manjak energije i pojačana pospanost često su posledice sedetarnog načina života, upotrebe namirnica bogatih šećerom i trans mastima, kojih ima najviše u prerađenim namirnicama.

Redovno fizičko vežbanje može povoljno uticati na nivo energije, ojačati cirkulaciju i na taj način snabdeti krvlju i hranjivim materijama mozak i mišiće. Preporuka je najmanje 30 minuta vežbanja umerenog intenziteta tokom svakog dana, na primer brzog hoda, vožnje bicikla ili plivanja. Ishrana bogata povrćem, voćem, žitaricama od celog zrna, ribom, mesom i mlečnim namirnicama sa manje masti, takođe, je dobar način da obezbedimo organizmu dovoljne količine energije.

Hronični stres

Hronični stres neminovno nam oduzima najviše energije, uzrokuje umor i emocionalnu iscpljenost. Izvesni nivo stresa je „životni začin“, ipak postoje načini uz čiju pomoć možemo da se izborimo sa velikim količinama stresa i njegovim štetnim uticajem na fizičko i psihičko zdravlje. Tehnike disanja i opuštanja, omiljena muzika, razgovor sa prijateljima, šetnja po prirodi imaju lekovita svojstva.

Kada je umor razlog za brigu?

Kratkotrajni prolazni umor nije razlog za brigu, ali umor koji traje duže od dve sedmice, posebno ako je praćen gubitkom apetita, nedostatkom daha ili povišenom telesnom temperaturom razlog je da posetimo lekara. Nizak nivo energije može da bude posledica infekcija, problema sa radom štitaste žlezde, poremećaja spavanja.

BONUS VIDEO:

 

 

      Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas