Oglas
· · Komentari: 0

Istorija nošenja VELA: Od kad datira tradicija koju mlade i danas poštuju

Veo je i danas neizostavan dodatak na nevestama širom sveta

1709822552_shutterstock_2116822583-1-.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Danas mnoge buduće neveste jednostavno vide veo kao prelep dodatak koji pomaže da dopune ili naglase venčanicu, dok druge, međutim, odlučuju da ga nose jer je to tradicija koja se poštuje decenijama u različitim kulturama.

Ipak, jedno je sigurno - velovi za venčanje retko izostaju i smatraju se glavnim aksesoarom.

- Danas su velovi za venčanje široko prihvaćeni kao svadbeni dodatak koji dodaje savršenu završnicu celokupnom svadbenom izgledu - kaže dizajnerka vela Samanta Stark, piše Brides.

Istorija nošenja vela

Niko nije u potpunosti siguran od kad datira tradicija nošenja vela, ali većina stručnjaka se može složiti oko jednog narativa:

- Možete pratiti njegove korene do Rima, gde je nevesta išla niz prolaz sa velom preko lica kako bi se maskirala od zlih duhova. Na kraju, veo za venčanje postao je simbol čednosti i skromnosti neveste, i mnoge kulture ih još uvek koriste iz tog razloga - objašnjava dizajnerka za Brides.

Neke religije takođe imaju specifične tradicije koje okružuju veo. U judaizmu, na primer, parovi učestvuju u ceremoniji Bedeken, a to je kada mladoženja gleda u svoju mladu, a zatim stavlja veo preko njene glave kako bi se uverio da će se oženiti pravom osobom.

Za katolička venčanja koja se održavaju u crkvi, veo treba da doprinese nevestinoj skromnosti.

- Većina tradicionalnih katoličkih venčanja u crkvi zahtevju da se ramena mlade pokriju tokom mise, bilo da se radi o haljini sa rukavima ili čipki od vela. Tradicionalno, veo pokazuje unutrašnju želju da mlada bude skromna, a takođe je i znak čistote.

BONUS VIDEO

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

 


 

 

 


 

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas