Oglas
· · Komentari: 0

ODAKLE SU STIGLI? Misterija drevnih radio-talasa

Astronomi su snimili misteriozne radio-talase za koje se procenjuje da im je trebalo čak osam milijardi godina da stignu do Zemlje. Serija brzih radio-talasa koji su intenzivni, dugi samo milisekunde, nepoznatog su porekla, a ovi najnoviji zabeleženi su kao najudaljeniji i najsnažniji ikada.

1697879132_1234.jpg
Foto: Pixabay
Oglas

Rafal, nazvan FRB 20220610A, trajao je manje od jedne milisekunde, ali je za to vreme oslobodio onoliko energije koliko naše Sunce emituje tokom 30 godina, prema studiji objavljenoj u časopisu Sajens.

Rafal je snimljen u junu 2022. zahvaljujući nizu radio-teleskopa ASKAP koji se nalazi u zapadnoj Australiji.

Uspeli smo da precizno utvrdimo odakle je došao prasak, istakao je koautor studije dr Stjuart Rajder, astronom sa Univerziteta Mekveri u Australiji.

Objasnio je kako su koristili teleskop u Čileu da traže originalnu galaksiju i otkrili da je starija i udaljenija od bilo kog drugog takvog izvora radio-talasa koji je do sada zabeležen.

Istraživački tim veruje da je do eksplozije došlo tokom procesa spajanja, interakcije i formiranja novih zvezda. Oni veruju da brzi radio-rafali mogu biti jedinstvena metoda za procenu mase univerzuma.

Ako prebrojimo količinu normalne materije u univerzumu, otkrićemo da nedostaje više od polovine onoga što bi trebalo da postoji danas, objasnio je Rajan Šenon, profesor na Univerzitetu Svinburn i koautor studije. Mislimo da se materija koja nedostaje krije u prostoru između galaksija, ali može biti toliko vruća i rasuta da je nemoguće snimiti je trenutno poznatim tehnikama.

Ali brzi radio-rafali, ili rafali, objašnjava Šenon, “osete“ ovaj jonizovani materijal. Oni mogu da “vide” elektrone, a to nam omogućava da izmerimo koliko stvari ima između galaksija.

Astronomi se nadaju da će u budućnosti novi radio-teleskopi koji se grade u Australiji i Južnoj Africi omogućiti detekciju hiljada takvih radio-rafala na većim udaljenostima.

Neverovatna je činjenica da su brzi izbori na radiju tako česti. To pokazuje koliko ovo polje može biti obećavajuće jer možete napraviti novu mapu strukture univerzuma i odgovoriti na neka velika pitanja o tome, dodala je Šenon.

 

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas