Kako nestaju galaksije i nastaju nove? Naučnici otkrili zanimljive činjenice
Kako su naveli iz Evropske južne opservatorije (ESO), galaksije umiru kada prestanu da formiraju zvezde.
Kako su naveli iz Evropske južne opservatorije (ESO), galaksije umiru kada prestanu da formiraju zvezde.
Naučnici veruju da je galaksija GN-z11 nastala samo 420 miliona godina nakon Velikog praska, u vreme kada je svetlost prvi put počela da ispunjava kosmos.
Zemlja se prošle godine okretala oko svoje ose nekoliko milisekundi brže od proseka.
- Oduzima dah, zar ne? - napisao je Sergej Kud-Sverčkov na svom profilu na društvenoj mreži VKontakte iznad kratkog video snimka svemirske šetnje.
Kako je to bilo nekada davno?
Kao da 2020. godina nije bila dovoljno neobična, astronomi su saznali da je Zemlja bliža supermasivnoj crnoj rupi u centru galaksije Mlečni put nego što se ranije mislilo.
Među naučnicima se povela rasprava da li treba da nastojimo da uspostavimo kontakt sa stanovnicima drugih planeta, ili je bolje da se uzdržimo?
Planeta veličine Zemlje otkrivena je kako luta kroz našu galaksiju i nije vezana za neki zvezdani sistem, poput našeg Sunčevog sistema.
U blizini južnog pola Marsa zahvaljujući radarskom instrumentu jedne kosmičke letelice Evropske svemirske agencije, otkrivena su još tri podzemna jezera sa vodom.
Ne zadovoljavajući se oduševljavanjem umova širom sveta neverovatnim slikama univerzuma, NASA je iskoristila podatke iz teleskopa koji posmatraju galaktički centar Mlečnog puta i stvorila nebesku...