Krunisanje Čarlsa Trećeg uz versku ceremoniju staru 1.000 godina i dvodnevno slavlje u Velikoj Britaniji
Svečanost je počela u 12.00 časova, a ovom prestižnom događaju, pored članova kraljevske porodice, prisustvuje i čitav niz državnih zvaničnika, kao i pripadnika kraljevskih porodica drugih zemalja.
Mnogi komentarišu da je kraljev izraz lica delovao zamišljeno i zabrinuto, dok je za razliku od njega, kraljica Kamila delovala zadovoljno i spokojno.
Krunisana i kraljica Kamila
Nakon Čarlsa, nešto kraćom ceremonijom, krunisana je i kraljica Kamila. Došlo je do prekida tradicije pošto je kraljica bila javno pomazana. Dekan Vestminstera je sipao ulje iz ampule u krunsku kašiku i držao kašiku za nadbiskupa od Kenterberija.
Princ Vilijam odao počast svom ocu
Prestolonaslednik Vilijam, princ od Velsa, kleknuo je pred svojim ocem i odao mu počast, govoreći: "Ja, Vilijam, princ od Velsa, zaklinjem se na svoju lojalnost tebi, i veru i istinu ću ti nositi, kao tvoj gospodar života i tela. Pomozi mi Bože".
Na to mu je kralj odgovorio: ''hvala ti moj dečače''.
Foto: Tanjug
Prva osoba koja je odala počast Čarlsu je kenterberijski nadbiskup, koji je kleknuo pred njim i izovorio zakletvu.
Kraljevska kruna stavljena je na glavu kralja, iz povike: Bože čuvaj kralja. Kralj Čarls postao je sedmi monarh koji je poneo zlatnu krunu Svetog Edvarda. Širom Londona čuju se zvona.
Kralja Čarlsa III u Vestminsterskoj opatiji krunisao je kenterberijski nadbiskup Džastin Velbi. Velbi je rekao:
"Kralju kraljeva i Gospodu nad gospodarima, blagoslovi, molimo te, ovu krunu, i tako posveti slugu svoga Čarlsa, na čiju glavu je danas stavljaš u znak kraljevskog veličanstva, da bude ovenčan tvojom milostivom naklonošću i ispunjen obiljem milosti i svih kneževskih vrlina; kroz Njega koji živi i vlada nad svim stvarima, jedan Bog, u vekove vekova. Amin".
Kralju su uručena vladarska obeležja: krunske mamuze, mač države, dve narukvice, vladarska kugla, prsten i žezlo.
Završen obred miropomazanja
Kralj Čarls će se povukao iza paravana, u kom je počinjen svečani čin miropomazanja. Kralja je sveštenik u Vestminsterskoj opatiji pomazao svetim uljem blagosiljanim u Jerusalimu, po rukama, grudima i glavi. Iz Bakingemske palate su ranije saopštili da se čin miropomazanja smatra ''privatnim trenom između suverena i Boga'', te će se u te svrhe koristiti paravan.
Foto: Tanjug
Sunak pročitao odlomak iz Biblije
Aktuelni premijer Velike Britanijen Riši Sunak obratio se zvanicama na ceremoniji i tom prilikom pročitao odlomak iz Biblije, iako je hinduista.
Zakletva na Bibliji
Kralj je pokazao da je voljan da položi zakletvu i stavlja ruku na Bibliju, dok mu kenterberijski nadbiskup čita zakletvu.
Kralju Čarlsu je Bibliju predstavio sveštenik dr Jain Grinšilds, moderator generalne skupštine Škotske crkve. On mu je rekao: "Da biste uvek imali na umu zakon i Jevanđelje Božije kao pravilo celog života i vladavine hrišćanskih knezova, primite ovu knjigu, ono najvrednije što ovaj svet pruža. Ovde je mudrost; ovo je kraljevski zakon; to su živahna proročanstva Božija".
Uprkos spekulacijama da bi Čarlsovo smanjeno krunisanje bilo više sekularne prirode, ono ostaje u suštini hrišćanska crkvena služba.
Kralj Čarls se potom zakleo:
"Ja, Čarls, svečano i iskreno u prisustvu Božijem ispovedam, svedočim i izjavljujem da sam veran protestant, i da ću, u skladu sa pravom namerom akata koji obezbeđuju protestantsko nasleđe na prestolu, podržavati i drži navedene akte u skladu sa svojim ovlašćenjima u skladu sa zakonom".
Zakletva je bila drugačija od one koju je dala Čarlsova majka 1953. Prvi put je dodat predgovor koji je posebno obavezao kralja da će „postojati da neguje sredinu u kojoj ljudi svih vera i uverenja mogu slobodno da žive“.
Kralj Čarsl je po dolasku u Vestminstersku opatiju izjavio: "Ne dolazim da me služe, već da služim".
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU