Oglas
· · Komentari: 0

Upoznajte modnu legendu 60-ih koja je nekada bila optužena za kraljevsku romansu: Jedno popodne sa princezom Dajanom joj je promenilo pogled na sve

Meri Kvant je bila i ostala upamćena po modnim inovacijama u Londonu 60-tih godina prošlog veka ali i poznanstvima sa članovima kraljevske porodice.

1740140671_Untitled.jpg
Foto: Profimedia
Oglas

Retko ko u Velikoj Britanij može više da bude lice "ludih 60-tih" od Meri Kvant, žene koja je redefinisala modu 1960-ih godina prošlog veka. Čuvena po tome što je izmislila mini suknju, Kvant ne samo da je transformisala način na koji su se žene oblačile, već je ostavila i trajnu kulturnu zaostavštinu – isprepletanu sa kraljevskom porodicom.

Danas bi Meri obeležila 60. godišnjicu njenog stvaralaštva, a Londonska nedelja mode odaje počast dizajnerki, spajajući stil, istoriju i visoko društvo u jedinstvenu proslavu. Izlžba svega ono što je predstavljala Meri Kvant biće prikazana na izložbi u hotelu sa pet zvezdica gde će se u centru pažnje pojaviti jedna od njenih originalnih haljina, nudeći nostalgičan pogled na britansku modu 60-tih godina.

Meri Kvant se kretala u istim krugovima kao i članovi kraljevske porodice i rok zvezde, njene uokvirene oči ajlajnerom i bob frizura majstora Vidala Sasuna činele su je poznatom skoro pa kao Bitlse, sa kojima se provodila duboko u noć.

"Bazaar", njen butik na Kings Roudu, postao je središte tadašnje elite - toliko da je Alekander's, restoran ispod njega čiji je vlasnik bio njen muž, bio domaćin princu Renijeu III i Grejs Keli. Takođe se pričalo da je osoblje Bakingemske palate tamo dočekalo jednu Novu godinu. NJene veze sa kraljevskom porodicom bile su podjednako fascinantne kao i sve ono po čemu je na kraju ostala i upamćena.


NJen prijatelj Lord Snoudon, proslavljeni fotograf i suprug princeze Margaret, rođene sestre kraljice Elizabete II, jednom ju je uslikao u sjajnoj PVC kabanici, izazvavši ljubomoru svoje supruge. Margaret je navodno bila ubeđena da njih dvoje imaju aferu, zivkajući svog muža na telefon"svakih pet minuta" tokom njegovog fotografisanja sa Meri.

Oglas

U svojim memoarima, "Meri Kvant: Moja autobiografija", osvrnula se na prigodan svadbeni poklon koji je njen suprug Aleksandar Planket Grin poklonio kraljevskom paru - par pištolja za duel.

Decenijama kasnije, njen put će se ukrstiti sa još jednom kraljevskom figurom: princezom Dajanom.

Na tajnom sastanku samo četiri meseca pre Dajanine tragične smrti, Kvant je bila jedna od pet žena koje je Širli Konran pozvala da savetuju princezu o njenoj budućnosti nakon razvoda od princa Čarlsa. Tokom njihove iskrene diskusije u jednom prestižnom restoranu u centru Londona, Meri je bila zapanjena problemima koje je Dajana sa njima podelila, a u vezi sa kraljevskom porodicom.

 „Naravno, pre nego što smo upoznali Dajanu, nismo shvatali u kakvom se položaju nalazi – ali tek nakon što smo je saslušali otkrili smo da su stvari zapravo mnogo gore“, napisala je Meri Kvarnt u svojoj knjizi.

„Ona je bila zarobljena, rekla nam je. Nikada nije mogla da se preuda ili bi izgubila svoju decu.

„Svaki muškarac na svetu bi voleo da izađe na sastanak s njom, ali niko se ne bi usudio da se upusti u tako javnu aferu. To bi bilo ravno izdaji. Štaviše, država je vodila računa o bezbednosti njene dece samo u kraljevskim palatama i ne bi im dozvolila da žive nigde drugde. Čak i dok je razmišljala o novim putevima u karijeri - jedan kao  ambasador dobre volje, drugi kao TV filmski stvaralac - Dajanina situacija je bila zaista neizlazna.

Oglas

Razmišljajući o njihovom razgovoru, Meri Kvant je kasnije napisala: „Pet mudrih žena otišlo je kući - mudrije.“

Meri Kvant je tokom svog života dobila brojna priznanja. Postala je prva dobitnica nagrade Haljina godine 1963. godine, a kasnije je uvrštena u kolekciju poštanskih maraka Royal Mail-a 2009. za njen dizajn mini suknje.

Meri Kvant je umrla mirno u svom domu u Sariju, u 93. godini, u aprilu 2023.

 

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas