Ako imate kućne ljubimce, zaboravite na neke biljke ma koliko vam se sviđale. Izbacite ih iz kuće jer su veoma toksične i mogu da izazovu ozbiljne probleme.
Difenbahija
Toksična je i za pse i za mačke. Sadrži hemikaliju koja predstavlja pretnju za životinje, pa ako se deo biljke proguta, dolazi do iritacije jezika i usne duplje.
Ova iritacija kasnije može dovesti i do pojačanog lučenja pljuvačke, poteškoća u gutanju i povraćanja.
Dracena
Sadrži saponin, hemijsko jedinjenje koji pravi probleme kućnim ljubimcima.
Ako se deo biljke proguta, dolazi do povraćanja, s krvlju i bez nje, gubitka apetita, depresije i intenzivnog lučenja pljuvačke. Kod otrovanih mačaka se može primetiti i proširenje zenica.
Pročitajte još: Da li se dešava i vama? Evo zašto pas voli da prati vlasnika u stopu
Slonovo uvo
Slonovo uvo sadrži sličnu hemikaliju kao i difenbahija, pa je i reakcija otrovane životinje slična: iritacija usta, otežano gutanje, pojačano lučenje pljuvačke i povraćanje.
Srcoliki filadendron
Ova vrsta filadendrona je česta u domaćinstvima, jer se lako gaji, a toksična je za pse i mačke.
Srcoliki filadendron sadrži hemikaliju koja iritira usta i jezik životinje. Zaraženi ljubimac ima simptome kao što su pojačano lučenje pljuvačke, povraćanje i teškoće u gutanju.
Aloja
Ova kamenjarka se često gaji u kućama i stanovima, a otrovna je i za pse i za mačke zbog njenog sastojka aloina.
Ova gorka supstanca žute boje može se naći u gotovo svim vrstama aloje i može prouzrokovati povraćanje i krv u urinu životinje.
LJiljan
Mnoge biljke iz porodice ljiljana su otrovne za mačke, a neke i za pse. Reakcije mačaka na ove biljke su povraćanje i gubitak apetita, a ako se životinji ne pruži pomoć, dolazi do otkazivanja bubrega i uginuća.
Pojedine vrste ljiljana toksične su i za pse i za mačke i dolazak sa njima u kontakt izaziva teškoće u gutanju, povraćanje, iritaciju usne duplje i jezika i pojačano lučenje pljuvačke.