Mnoge biljke koje se prodaju kao sobne biljke su srećnije napolju.
To je delimično zbog naše percepcije biljke kao „egzotičnoj“. Kada su kamelije prvi put stigle na ove prostore, ljudi su izgradili složene staklenike kako bi ih uzgajali, pod pretpostavkom da njihovo poreklo sa Dalekog Istoka takođe mora da bude ranjivo na mraz. Tek kada su neke od ovih staklenika propali, a biljke su i dalje uspevale, shvatili su da su pogrešno mislili i da ove biljke uspevaju i u kući i napolju.
Većina sobnih biljaka može da raste napolju i čak joj spoljašnji uslovi više odgovaraju i čine je bujnijom i zdravijom.
Saracenija, foto: piksabej
Biljke mesožderke
Ne vole mnogo svetlosti i vole hladan i mračan zimski period.
Ovo može objasniti i zašto se čudne vrste biljki mesožderki poput saracenije i venerine muholovke i dalje prodaju u odeljku sa sobnim biljkama u baštenskim centrima. Uprkos svom vanzemaljskom izgledu, ove vrste ne potiču iz tropskih krajeva, već iz močvara Severne Amerike i zahtevaju hladan, mračan period zimske hibernacije da bi bile zdrave. Lako se nose sa najnižim temperaturama od -15C. Bez ovoga gube na energiji. Dakle, za najbolje rezultate sadite ih pored marina na otvorenom ribnjaku ili u velike posude napunjene vodom bez rupa za odvod.
Pročitajte još: Biljke koje rastu u vodi: Zaboravite nered od zemlje i presađivanje, potrebna vam je samo vaza! (FOTO/VIDEO)
Venerina muholovka, foto: piksabej
Bonsai
Vole dosta prirodne svetlosti i mnogo im je bolje kad se napolju.
Isto je i sa bonsaijima, gde ćete pronaći mešavinu umerenih, kontinentalnih i tropskih vrsta drveća koje naseljavaju police sa sobnim biljkama. Japanski javorovi, borovi i brestovi vole dosta svetla, koje mogu dobiti samo napolju, a i zimi im odgovara hladnije vreme. Ako želite sobni bonsaj, odaberite fikus ili podokarpus (prodaju se kao „Budini borovi“, iako nisu borovi) i bićete zadovoljni.
Ukrasni glog, bonsai, foto: piksabej
Drvo masline
Obezbedite mu hladnu prostoriju tokom zime i dobar protok vazduha.
I socijalni mediji mogu stvoriti zabunu. Kada je vodeći influenser objavljivao o drveću maslina u svojoj dnevnoj sobi, baštenski centri prijavili su porast potražnje za njima kao sobnim biljkama. Ako nemate staklenik sa visokim plafonima u kojem je zimi hladno, sa ventilatorima i ventilacionim otvorima za puno protoka vazduha, drveće maslina najbolje je držati napolju. Većina dnevnih soba ima slabu svetlost i zimsku toplinu koja mnogo više imitira uslove iz tropskih prašuma nego užareno letnje sunce i hladne zime koje su ovoj mediteranskoj vrsti potrebne.
Izbacite sobne biljke napolje
Mnoge „sobne biljke“ kontinentalnog porekla, kojima odgovara umerena klima, bolje rastu napolju, nego unutra. Isprobajte ovo sa nekim od vaših sobnih biljaka i iznenadićete se rezultatima.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU