Budite pažljivi prilikom odabira nepravilnih oblika kamena za zidnu oblogu. Takvi oblici nameću izbor jednostavnih ostalih elemenata u enterijeru i bez suvišnih dekoracija.
Znamo da je kamen gotovo tokom cele istorije čovečanstva bio osnovni građevinski materijal. Značenje kamena u arhitekturi i enterijerima poseban je zbog njegove trajnosti i lepote. Sigurno ste da ste primetili da je i danas u većini vrhunski uređenih enterijera velikim delom prisutan kamen. Ako ste i vi u prilici da uređujete svoj dom, naš predlog je da ne “bežite” od kamena, jer ćete njime postići utisak kvaliteta i prefinjenosti u prostoru.
Pročitajte još: SIVI zid, ZELENA sofa i CRNI tepih: Unesite INDUSTRIJSKIH dizajn u dom
Svejedno je da li je vaš dom uređen u rustikalnom, klasičnom ili pak modernom stilu, kamen će se odlično uklopiti u svaki od njih. Svojom završnom obradom doprineće još više svakom stilskom izražaju i obogatiće svaki prostor. Hoćete li se odlučiti za granit, mermer, travertin, krečnjak ili bilo koju drugu vrstu kamena, zavisi ponajpre od vašeg ukusa, finansijskih mogućnosti, ali i od stila uređenja vašeg doma.
Svaka vrsta ima svoju posebnost i lepotu koja je izražena u njenoj boji i strukturi. U domu kamen se najčešće koristi kao podna i zidna obloga, a neretko i kao radna površina u kuhinji ili kao obloga za kamin. Odlučite li se za podne obloge od kamena u svome domu, dobićete trajni kvalitet koji ne može da nadomesti neki drugi materijal. Osim mnogih kvaliteta, kamen ima i svoje nedostatke, a to su visoka cena i zahtevna obrada. Ali, to ne bi trebalo da bude razlog za odustajanje od kamena, samim tim jer je ulaganje u kamen investicija koja se dugoročno i te kako isplati.
Pročitajte još: Spremni za letnje renoviranje? OVIH 5 TRENDOVA morate isprobati u svom domu
Bez obzira koja je njegova funkcija u enterijeru, pravilnim održavanjem i brigom očuvaćete lepotu kamena dugi niz godina. Iako mnogi izbegavaju kamen zbog njegovih hladnih svojstava, oni koji ga vole ipak ga biraju zbog prirodnog izgleda i čvrsttine.
U novije vreme, primenom tehnologije, nastao je veštački kamen stvoren od cementa, kvarcnog peska, boja i laganih agregata. Ovaj kamen, takođe, može da izgleda impresivno u domu ako ga dobro uskladite sa određenim stilom enterijera.
Pročitajte još: Iskoristite sve kapacitete MALE KUHINJE: Kako do idealnog uređenja
Prednost veštačkog kamena jeste što je lagan, jeftiniji je i možete ga dobiti u svim bojama, oblicima i teksturama. S druge strane, nedostaci veštačkog kamena su kratkotrajnost i laka lomljivost. Lepota kamena posebno će doći do izražaja u kombinaciji s drugim prirodnim materijalima. Istina je da je kamen sam po sebi hladan materijal, ali ako ga uspešno kombinujete sa drvetom, vizualno ćete utopliti i oplemeniti svaki prostor.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU