U Srbiji je prošle godine ukupno registrovano više od dva miliona automobila, pokazuje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku
I dok iskusni i novi vozači ističu značaj koji za njihov automobil ima gorivo, istovremeno kvalitet derivata koje se sipa u Srbiji predstavlja jednu od najčešćih nepoznanica za vlasnike automobila u našoj zemlji. Ovu temu prate brojne pretpostavke i predrasude, pa je dobro objasniti koje su to procedure kontrole kvaliteta koje prolazi gorivo domaće proizvodnje i kakve je sve uslove potrebno ispuniti za proizvodnju goriva visokog kvaliteta.
Pre svega, važno je istaći da gorivo na «putu» do benzinskih stanica, prolazi stalnu kontrolu kvaliteta u skladu sa jasno definisanom domaćom zakonskom regulativom koju moraju da ispune tečna goriva naftnog porekla. To praktično znači da uzorci derivata koji se ispituju u laboratorijama za proveru kvaliteta ispunjavaju sve navedene uslove, pre nego što dospeju do rezervoara potrošača. Od 2015. godine primenjuje se zakonski monitoring kvaliteta goriva prema Uredbi o monitoringu Republike Srbije. Rezultati monitoringa u proteklih 5 godina pokazali su da je kvalitet goriva koje se proizvodi u našoj domaćoj rafineriji u Pančevu, a koje se prodaje na NIS Petrol i GAZPROM benzinskim stanicama, u potpunosti u skladu sa evropskim standardima. Uz to, NIS kao jedini proizvođač naftnih derivata u Srbiji sprovodi i interni monitoring, sistemsku kontrolu kvaliteta svakog dela u lancu proizodnje i isporuke. Proces ispitivanja kvaliteta počinje kontrolom sirove nafte na poljima u pogonskim laboratorijama, zatim se proverava kvalitet poluproizvoda u rafinerijskoj preradi, i na kraju kvalitet finalnih, odnosno komercijalnih proizvoda. Važno je naglasiti da se u kompaniji primenjuje i sistem „pet filtera“ koji ugradnjom mikrofiltera na svim tačkama u lancu isporuke, od proizvodnje do potrošača, omogućava da se kristalno čisto gorivo isporuči u rezervoar vašeg automobila.
Foto: Promo
Ponuda naftnih derivata visokog kvaliteta ne bi bila moguća bez ulaganja u proizvodnju, odnosno preradu nafte u rafinerijama. Kompanija NIS, ulaganjem u modernizaciju Rafinerije nafte u Pančevu povećava kvalitet svojih proizvoda, a posebno je značajno što će ove godine početi sa radom projekat Duboka prerada, čija se vrednost procenjuje na oko 300 miliona evra. Izgradnja novog postrojenja omogućiće domaćem rafinerijskom kompleksu proizvodnju veće količine najvrednijih naftnih derivata, prvenstveno dizela, dok će istovremeno značiti i početak domaće proizvodnje koksa koji se sada uvozi u Srbiju. Reč je o drugoj fazi modernizacije pančevačke rafinerije, dok je u prvoj fazi investirano više od 500 miliona evra, a ključni projekat bila je upravo izgradnja MHC/DHT postrojenja koje je omogućilo proizodnju goriva evropskog standarda kvaliteta.
Da proizvodi kompanije ispunjavaju sve evropske standarde pokazuje i činjenica da je NIS razvio maloprodajnu mrežu i u zemljama regiona, a trenutno se više od 20 odsto maloprodajnih objekata kompanije nalazi van granica Srbije, uključujući i zemlje EU. Uz modernizaciju poslovanja, prioritet kompanije je i briga o zajednici i zaštita životne sredine. NIS je u ekološke projekte u oblasti prerade poslednjih godina uložio više od 70 miliona evra, a realizacija ovih projekata omogućila je da pančevačka rafinerija postane prvo energetsko postrojenje u Srbiji koje je dobilo IPPC dozvolu o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja zaštite životne sredine.