5 BILJAKA KOJE TREBA DA ZASADITE U FEBRUARU: Lako se neguju i ulepšaće svaku prostoriju

Isidora Čolaković

30. 01. 2025. 000000 14:30

Foto: Shutterstok

Februar možda deluje kao mesec u kojem priroda još uvek miruje, ali za ljubitelje cveća, ovo je savršeno vreme za sadnju određenih biljaka koje će uneti svežinu i boju u dom.

Od nežnih ljubičica do elegantnih irisa, ovo su biljke koje ne samo da uspevaju kada se posade u februaru, već i donose dugotrajnu lepotu i miris u enterijer.

Ukoliko želite da ulepšate svoj prostor i pripremite se za proleće, evo pet vrsta kućnog cveća koje možete zasaditi upravo sada.

1. LJubičica 
 

LJubičica je jedna od najpopularnijih sobnih biljaka poznata po svojim baršunastim listovima i nežnim cvetovima u nijansama ljubičaste, roze, plave i bele. Ova biljka voli svetlo, ali ne i direktnu sunčevu svetlost, pa je idealno mesto za nju blizu prozora s difuznim svetlom.

Kako je saditi?

LJubičicu je najbolje saditi u plitke saksije sa dobro dreniranim zemljištem bogatim humusom. Važno je zalivati je odstajalom vodom sobne temperature, ali paziti da voda ne dolazi u kontakt s listovima, jer mogu da istrule. Redovno uklanjanje uvenulih cvetova podstiče novi rast i obilno cvetanje.

2. Iris (Perunika)
 

Iris je simbol elegancije i gracioznosti, a njegovi cvetovi dolaze u raznim bojama – od nežno plave i bele do tamnoljubičaste. Iako se često povezuje s baštama, postoje i vrste irisa koje se mogu uspešno gajiti u zatvorenom prostoru.

Kako ga saditi?

Lukovice irisa sade se plitko u rastresito, peskovito zemljište sa dobrom drenažom. Potrebno im je puno svetla, pa ih je najbolje držati na osunčanom prozoru. Umereno zalivanje je ključno – zemlja ne sme biti natopljena, ali ne sme ni potpuno da se isuši.

3. Kamelija 
 

Kamelija je zimzelena biljka sa raskošnim cvetovima koji podsećaju na ruže. Cveta u zimskim mesecima i početkom proleća, što je čini idealnom za sadnju u februaru. NJeni cvetovi mogu biti crveni, beli ili ružičasti, a listovi su sjajni i tamnozeleni.

Kako je saditi?

Kamelija voli kiselo zemljište i blago vlažnu, ali ne previše natopljenu zemlju. Najbolje uspeva na mestima sa indirektnim svetlom i stabilnom temperaturom. Budući da ne podnosi suvoću, važno je održavati vlažnost vazduha, što se može postići postavljanjem posude s vodom u blizini biljke.

4. Kukurek
 

Kukurek, poznat i kao božićna ili zimska ruža, jedna je od retkih biljaka koja cveta zimi i u rano proleće. NJegovi cvetovi su nežni i dolaze u belim, roze, ljubičastim i zelenkastim nijansama.

Kako ga saditi?

Kukurek voli senovita mesta i humusno, dobro drenirano zemljište. Iako može rasti u saksijama, važno je da ima dovoljno prostora za korenje. Ne voli previše vode, pa se preporučuje umereno zalivanje. Ova biljka je otporna i dugovečna, a njeni cvetovi unose prefinjenu lepotu u dom.

5. Dan i noć 

Dan i noć, poznat i kao maćuhica, prepoznatljiv je po svojim šarenim cvetovima koji često imaju kombinaciju ljubičaste, žute i bele boje. Ova biljka je izuzetno dekorativna i laka za održavanje, što je čini odličnim izborom za unutrašnje prostore.

Kako je saditi?

Najbolje je sejati je u plitke saksije s dobro propusnim zemljištem. Potrebno joj je puno svetla, ali ne direktna jaka sunčeva svetlost. Zaliva se umerenim količinama, a kako bi nastavila da cveta duže, redovno se uklanjaju precvetali delovi.

(Glossy)

BONUS VIDEO:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU